Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کووید۱۹؛ الجزایر تولید محلی واکسن چینی «سینوواک» را آغاز می‌کند

واکسن چینی سینوواک
واکسن چینی سینوواک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سینوواک دومین واکسنی است که به زودی خط تولید آن در الجزایر راه‌اندازی می‌شود؛ مقامات دولت الجزایر پیش‌تر اعلام کرده بودند که از ماه سپتامبر آینده اقدام به تولید محلی واکسن روسی «اسپوتنیکِ وی»‌ خواهند کرد.

آگهی

وزارت صنایع دارویی الجزایر روز شنبه اعلام کرد که این کشور به زودی خط تولید محلی واکسن کرونای شرکت چینی سینوواک را راه اندازی می‌کند.

الجزایر به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور منطقه مغرب عربی (شمال آفریقا) در حالی به تولید مشترک واکسن چینی روی آورده که همانند همسایگان خود با موج جدیدی از گسترش همه‌گیری به بیماری کووید۱۹ روبرو است.

وزارت صنایع دارویی الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد که کارشناسان و متخصصان چینی روز جمعه وارد این کشور شدند تا تجهیزات و مصولات دارویی لازم برای تولید واکسن سینوواک در کارخانه‌ای متعلق به یک گروه دارویی دولتی در شهر قسنطینه را مورد بررسی قرار دهند.

در این بیانیه بدون اشاره به تاریخ دقیق راه‌اندازی خط تولید واکسن سینوواک در الجزایر، از ورود هیئت چینی و بازرسی‌های در نظر گرفته شده به عنوان گامی مهم در فرایند تولید واکسن چینی در این کشور یاد شده است.

سینوواک دومین واکسنی است که به زودی خط تولید آن در الجزایر راه‌اندازی می‌شود؛ مقامات دولت الجزایر پیش‌تر اعلام کرده بودند که از ماه سپتامبر آینده اقدام به تولید محلی واکسن روسی «اسپوتنیکِ وی»‌ خواهند کرد.

واکسن سینوواک که همانند محصول مشترک تولید شده توسط شرکت‌های آمریکایی و آلمانی فایزر و بیون‌تک از فن‌آوری RNA پیام‌رسان بهره می‌‌برد اوایل ماه ژوئن تایید سازمان جهانی بهداشت برای مصارف اضطراری را دریافت کرد.

الجزایر که همانند اغلب کشورها به دلیل گسترش سویه دلتا با موج تازه همه‌گیری کووید۱۹ روبرو است از ابتدای بحران همه‌گیری تاکنون نزدیک به ۱۷۰ هزار مورد ابتلا به ویروس را شناسایی و ثبت کرده و چهار هزار نفر از شهروندان خود را نیز به دلیل تبعات ناشی از این بیماری از دست داده است.

میزان ابتلای روزانه به بیماری کووید۱۹ در الجزایر روز جمعه با ثبت یک هزار و ۳۵۰ مورد تازه به رکورد جدیدی رسید.

الجزایر که از اواسط ماه جاری میلادی با ثبت رکوردهای تازه ابتلای روزانه به بیماری کووید روبرو است ضمن تلاش و تدارک برای تولید محلی واکسن، واردات بیشتر دوزهای واکسن از خارجِ کشور را نیز در دستور کار قرار داده است.

انستیتو پاستور الجزایر روز شنبه اعلام کرد که به تازگی بیش از دو میلیون و چهارصد هزار دوز واکسن سینوواک دریافت کرده که با این احتساب میزان واکسن‌های دریافتی از خارج (عمدتا واکسن‌های آسترازنکا، اسپوتنیک، سینوواک و سینوفارم) تاکنون به شش میلیون دوز می‌رسد.

وزیر بهداشت الجزایر اوایل ماه گذشته میلادی گفته بود که کشورش خرید حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن را به چندین تامین کننده سفارش داده است.

در حالی که حدود شش ماه از آغاز واکسیناسیون کرونا در الجزایر می‌گذرد اما تنها حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۴۴ میلیون نفری این کشور تاکنون واکسینه شده‌اند.

متخصصان اپیدمیولوژی در الجزایر بر این باورند که برای رسیدن به مصونیت جمعی باید دست کم بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور واکسینه شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین تا پایان سال ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به جهان عرضه می‌کند

نتایج یک تحقیق: واکسن چینی کروناواک بیش از واکسن فایزر مرگ و میر ناشی از کووید را کاهش می‌دهد

آژانس دارویی اروپا ارزیابی اثربخشی و ایمنی واکسن چینی سینوواک را آغاز کرد