روسیه به‌دنبال ساخت اولین یخ‌شکن مجهز به سوخت ال‌ان‌جی برای دریای قطب شمال

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Icebreaker
Icebreaker   -  کپی رایت  AP Photo

روسیه قصد دارد به زودی کار ساخت اولین یخ‌شکن خود را که از گاز طبیعی مایع تغذیه می‌کند آغاز کند. این خبر روز جمعه از سوی یکی از مقامات ارشد این کشور اعلام شد.

روسیه که در حال حاضر تنها دارنده ناوگان مجهز به یخ‌شکن هسته‌ای در جهان است، امیدوار است با عملی کردن این طرح موفق به توسعه مسیر دریای قطب شمال و تبدیل آن به یک خط حمل و نقل بین‌المللی با توجه به آب شدن یخ‌ها در اثر تغییرات آب و هوایی شود.

الکسی لیخاچف، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه (روس‌اتم) به خبرنگاران گفت: «ما دوباره به ایدۀ ‌یخ‌شکن‌های مجهز به سوخت ال‌ان‌جی بازگشته‌ایم. فکر می‌کنم تا پایان سال دربارۀ ساخت احتمالی دو تا چهار یخ‌شکن با اندازه متوسط تصمیم بگیریم.»

دولت روسیه از چند سال پیش شرکت «روس‌اتم» را به عنوان اپراتور دولتی مسیر دریای شمال انتخاب کرده بود و شرکت نفت و گاز روسی «نوواتک» نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی یک توافق همکاری با شرکت «روس اتم» با هدف ساخت یخ‌شکن‌های مجهز به گاز طبیعی مایع امضا کرد.

اما طرح این دو شرکت برای ساخت چنین یخ‌شکنی درنهایت متوقف شد. شرکت «نوواتک» اوپراتور چندین پروژه ال‌ان‌جی در قطب شمال است.

برای ساخت یخ شکن‌های مجهز به فناوری استفاده از گاز طبیعی مایع، باید نیمی از بودجه ۸۱۴ میلیون دلاری پروژه ساخت یخ‌شکن‌های هسته‌ای هزینه شود.

کرملین می‌خواهد از مسیر نقل و انتقال دریایی هیدروکربن‌ها و سایر منابع تولید شده در قطب شمال، میزان حمل بار از این منطقه را از ۳۳ میلیون تن در سال گذشته میلادی به ۸۰ میلیون تن افزایش دهد.