ادامه رقابت بر سر منابع قاره یخ زده؛ روسیه نخستین ماهواره را بر فراز قطب شمال فرستاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان(عکس آرشیوی است)
پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان(عکس آرشیوی است)   -  Copyright  AP Photo

آژانس فضایی روسکاسموس روسیه اعلام کرد که نخستین ماهواره تحقیقاتی این کشور به نام آرکتیکا-ام(Arktika-M) صبح روز یکشنبه با هدف نظارت بر آب و هوای قطب شمال از پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

دمیتری روگوزین(Dmitri Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه با انتشار پیامی توییتری از موفقیت آمیز بودن این پرتاب و برقراری ارتباط عادی با این ماهواره خبر داد و در عین حال تاکید که «این یک پرتاب عادی» بوده است.

آژانس فضایی روسکوسموس که این پرتاب را با استفاده از موشک ماهواره بر «سایوز» انجام داده، با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که ماهواره آرکتیکا-ام به منظور نظارت بر آب و هوای قطب شمال و بررسی‌های زیست محیطی در این منطقه طراحی شده است.

بنا بر اعلام آژانس فضایی روسیه، برای عملکرد صحیح این سیستم نظارتی که به منظور ایجاد امکان نظارت دائمی بر سطح کره زمین و دریا‌های اقیانوس منجمد شمالی در نظر گرفته شده، فعالیت حداقل دو ماهواره مورد نیاز است. در همین حال، خبرگزاری ریا نووستی روسیه گزارش داد که پرتاب دومین ماهواره از این دست برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده که توسعه اقتصادی قطب شمال، قاره‌ای که عمدتاً از یخ پوشیده شده است، یکی از اهداف اصلی اوست.

قطب شمال ذخایر عظیمی از نفت و گاز را در اختیار دارد که روسیه، ایالات متحده، کانادا، دانمارک و نروژ در حال حاضر برای تصاحب آن در حال رقابت با یکدیگر هستند؛ ذخایری که با گرم شدن کره زمین و ذوب شدن یخ‌های قطب شمال، در دسترس‌تر از گذشته به نظر می‌آید.