رسوایی بدافزار پگاسوس؛ رئیس جمهوری فرانسه تلفن همراه و شماره‌اش را عوض کرد

France Spyware
France Spyware Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت «ان‌اس‌او» همچنان اصرار دارد که این نرم افزار با هدف مبارزه با گروههای تروریست و جنایتکار ساخته و فروخته شده است و هرگونه تخلف در این زمینه را رد می‌کند.

آگهی

در پی افشاگری‌های انجام شده درباره جاسوسی از رهبران سیاسی و چهره‌های مطرح بین‌المللی توسط یک بدافزار اسرائیلی به نام «پگاسوس»، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه تلفن همراه و شماره تلفن خود را عوض کرد.

این خبر روز پنج‌شنبه از سوی سخنگوی دولت فرانسه تایید شد. با این وجود گابریل آتال به خبرگزاری رویترز گفت: «ماکرون چند شماره تلفن دارد. این بدان معنا نیست که از او جاسوسی شده است؛ این فقط یک اقدام امنیتی اضافی است.»

او افزود که پروتکل‌های امنیتی رئیس جمهور نیز با توجه به این حادثه در حال به‌روز شدن هستند.

بنا بر گزارش چندین رسانه بین‌المللی، به کمک بدافزار «پگاسوس» تلفن‌های بسیاری از روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و مقامات دولتی کشورها با هدف جاسوسی از آنها هک شده است؛ اقدامی که اعتراض جهانی را علیه شرکت فروشنده آن یعنی «ان‌اس‌او» برانگیخته است.

این اعتراضات همچنین باعث شد یک قانونگذار ارشد در اسرائیل اعلام کند که یک هیأت پارلمانی، موضوع تهیه طرحی برای ایجاد محدودیت در صادرات نرم افزارهای جاسوسی را در دست بررسی دارد.

با این وجود شرکت «ان‌اس‌او» همچنان اصرار دارد که این نرم افزار با هدف مبارزه با گروههای تروریست و جنایتکار ساخته و فروخته شده است و هرگونه تخلف در این زمینه را رد می‌کند.

روزنامه لوموند همچنین رادیوی فرانسه روز سه‌شنبه گزارش دادند که دستگاه امنیتی مراکش به دنبال نفوذ در تلفن آقای ماکرون به کمک این بدافزار بوده است؛ با این وجود هر دو رسانه تاکید کردند از آنجا که به تلفن رئیس جمهوری فرانسه دسترسی ندارند، نمی‌توانند بررسی کنند که آیا از تلفن او واقعاً جاسوسی شده است یا خیر.

مراکش ادعاهای مطرح شده از سوی رسانه‌های فرانسه را رد کرده و اولیویه باراتلی، یک وکیل فرانسوی مستقر در مراکش اعلام کرده است که رباط قصد دارد علیه سازمان‌های غیردولتی «عفو بین‌الملل» و «داستان‌های ممنوع» که در تحقیقات مرتبط با بدافزار پگاسوس شرکت داشتند و دست به افشاگری زده‌اند، شکایت کند.

در آخرین واکنش‌ها به افشاگری‌ها درباره این بدافزار، دادستان‌های مجارستان نیز اعلام کردند که تحقیق دربارۀ چند شکایت دریافت شده درباره این بدافزار را آغاز کرده‌اند.

دولت اسرائیل نیز تیمی متشکل از گروهی از وزرا را تشکیل داده تا گزارش‌های منتشر شده بر اساس تحقیقات ۱۷ سازمان رسانه‌ای را که می‌گویند نرم افزار «پگاسوس» برای هک تلفن‌های هوشمند استفاده شده، ارزیابی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون و ۱۴ عضو دولت فرانسه از «اهداف بالقوه بدافزار جاسوسی پگاسوس بودند»

بدافزار جاسوسی پگاسوس چگونه کار می‌کند؟

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان