Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا استفاده از «وای فای» در پروازها بی‌خطر است یا ممکن است باعث سرقت اطلاعات شود؟

canva.com
canva.com Copyright photo
Copyright photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان امنیتی می‌گویند هنگامی که در هواپیما هستید، اتصال به اینترنت می‌تواند اطلاعات شخصی شما را در معرض خطر قرار دهد.

آگهی

کارشناسان امنیتی می‌گویند هنگامی که در هواپیما هستید، اتصال به اینترنت می‌تواند اطلاعات شخصی شما را در معرض خطر قرار دهد.

براساس تحقیقات انجام شده از سوی شرکت بریتانیایی مخابرات ماهواره ای «Inmarsat» هشتاد درصد از مردم، چنانچه در سفرهای هوایی امکان دسترسی به سیستم وای فای را داشته باشند، از آن استفاده می‌کنند.

با این وجود کارشناسان هشدار می‌دهند که سیستم‌های امنیتی حفاظت از داده‌ها در جریان پروازها چندان قوی نیستند و بر همین اساس، دانیل مارکوسون که یک متخصص حریم خصوصی دیجیتال در شرکت «NordVPN» است، تاکید دارد که مسافران هنگام اتصال به اینترنت در هوا، مراقب داده‌های خود باشند.

او می‌گوید: «اگرچه دسترسی به وای فای رایگان در سفرها برای مسافران تجاری و تفریحی جذاب است، اما اگر به برخی اقدامات احتیاطی توجه نشود، این امکان وجود دارد که استفاده از چنین سیستمی بهای سنگینی برای مسافران در پی داشته باشد. زیرا شبکه‌های وای فای در ارتفاعات چندهزار پایی یکی از اهداف اصلی هکرها هستند؛ چراکه بسیاری از این سیستم‌ها گاه از ابتدایی‌ترین محافظت‌های امنیتی نیز برخوردار نیستند. به همین دلیل ضروری است که مسافران با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای، از امنیت داده‌های خود هنگام استفاده از این شبکه‌ها اطمینان یابند.»

چگونه می‌توان هنگام استفاده از وای فای در پرواز، از داده‌های خود محافظت کرد؟

اتصالات خودکار را غیرفعال کنید

اگر زیاد از وای فای عمومی استفاده می‌کنید، ممکن است تلفن‌تان به طور خودکار به هر شبکه‌ای که باز باشد وصل شود؛ حتی اگر قصد اتصال نداشته باشید. خاموش کردن عملکرد اتصال خودکار، می‌تواند به شما در حفظ امنیت داده‌هایتان کمک کند.

به هیچ حساب حساسی وارد نشوید

اگر به یک شبکه عمومی متصل هستید، به هیچ حسابی که اطلاعات حساس‌تان در آنجا نگهداری می‌شود وارد نشوید. زیرا اگر هکرها این شبکه‌ها را هدف قرار دهند، می‌توانند اطلاعات شما را نیز بدست آورند.

به اینترنت رسمی شرکت هواپیمایی یا شرکت رسمی ارائه دهنده خدمات متصل شوید

اطمینان حاصل کنید که به اینترنت وای فای پرواز متصل شده‌اید؛ نه هر شبکه‌ای که طوری طراحی شده که رسمی به نظر برسد و در واقع هدفش سرقت اطلاعات شما است.

هنگام وارد کردن اطلاعات حساس، اعتبار وبسایت را بررسی کنید

قبل از وارد کردن اطلاعات حساس خود مانند اطلاعات بانکی یا داده‌های شخصی، مطمئن شوید که آن وبسایت یا درگاه پرداخت پول، دارای یوآر‌ال با پیشوند «HTTPS» است. حرف «s» در این عبارت، به این معنی است که این وبسایت امن است و داده‌های شما رمزگذاری شده است.

علاوه بر این، در قبال هر سایتی که حین پرواز از شما اطلاعات شخصی می‌خواهد، هوشیار باشید زیرا چنین درخواست‌هایی می‌تواند تلاشی برای سرقت اطلاعات شخصی شما باشد.

از «وی پی ان» استفاده کنید

سیستم VPN استفاده شما از ترافیک اینترنت را از مسیر یک «تونل» رمزگذاری شده ممکن می‌کند و به این تریتب رمزگشایی یا رهگیری داده‌های شما بسیار دشوار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیسبوک اعلام کرد که حمله سایبری هکرهای ایرانی به نظامیان آمریکایی را دفع کرده است

هکرهای چینی که آمریکا تحت تعقیب قرار داده چه کسانی هستند؟

گوگل حذف دائمی سابقه «موقعیت مکانی» کاربران را آغاز می‌کند