بریزبنِ استرالیا به عنوان میزبان المپیک تابستانی ۲۰۳۲ برگزیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بریزبن میزبان لمپیک تابستانی ۲۰۳۲
بریزبن میزبان لمپیک تابستانی ۲۰۳۲   -   کپی رایت  AP Photo

شهر بریزبنِ استرالیا با رأی اعضای کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان میزبان بازی‌های المپیک تابستانی و پارالمپیک در سال ۲۰۳۲ برگزیده شد.

انتخاب میزبان المپیک سال ۲۰۳۲ که در جریان نشست سالانه روز چهارشنبه اعضای کمیته بین‌المللی المپیک نهایی شد کار چندان دشواری نبود زیرا نامزد مطرح و جدی دیگری غیر از بریزبن پیش‌تر برای میزبانی این بازی‌‌ها اعلام آمادگی نکرده بود.

از قطر، هند و چین به عنوان کشورهایی که پیش‌تر برای میزبانی این مسابقات در یکی از شهرهایشان اعلام آمادگی کرده بودند، صحبت به میان آمده بود اما ظاهرا درخواست رسمی آنها برای بررسی به کمیته بین‌المللی ارسال نشده است.

استرالیا پیش‌تر دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۲۰۰۰ به ترتیب در ملبورن و سیدنی از بازی‌های المپیک تابستانی میزبانی کرده و برپایی بازی‌ها در بریزبن در سال ۲۰۳۲ سومین میزبانی این کشور محسوب می‌شود.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در جریان یک ارتباط ویدیویی یازده دقیقه‌ای با اعضای کمیته بین المللی المپیک پیش از اعلام نهایی رای‌‌گیری تاکید کرد که به خوبی نسبت به آنچه باید برای تدارک و سازماندهی موفقیت‌آمیز میزبانی بازی‌های سال ۲۰۳۲ در کشورش انجام گیرد واقف است.

وی پس از آنکه کشورش به اتفاق آرا به عنوان میزبان بازی‌ها برگزیده شد به نشانه پیروزی دست‌های خود را بلند کرد و و انگشت شصت را بالا گرفت.

در پی اعلام این رای مسئولان شهر بریزبن موفقیت کسب شده را با برپایی مراسم آتش‌بازی جشن گرفتند که تصاویر این مراسم برای اعضای کمیته‌ بین‌المللی المپیک در جریان نشست آنها در یکی از هتل‌های پنج ستاره شهر توکیو پخش شد.

توکیو هم‌اکنون با یک سال تاخیر میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ است که به صورت رسمی عصر روز جمعه ۲۳ ژوئیه طی مراسمی ویژه افتتاح خواهد شد.

پاریس پس از توکیو میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ خواهد بود و لس‌آنجلس نیز پیش از بریزبن در سال ۲۰۲۸ از این بازی‌ها میزبانی خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید