اعلام وضعیت قرمز و تعطیلی تهران و البرز؛ موعد احتمالی واکسیناسیون افراد زیر ۶۰ سال اعلام شد

صف واکسیناسیون کرونا در ایران
صف واکسیناسیون کرونا در ایران Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم(حامد جعفرنژاد)
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با جهش دوباره مبتلایان و فوتی‌های ناشی از همه‌گیری گونه جهش‌یافته دلتا در ایران و اعلام وضعیت قرمز بستری‌های کرونایی در استان تهران، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با تعطیلی یک هفته‌ای پایتخت موافقت کرد.

آگهی

همزمان با جهش دوباره مبتلایان و فوتی‌های ناشی از همه‌گیری گونه جهش‌یافته دلتا در ایران و اعلام وضعیت قرمز بستری‌های کرونایی در استان تهران، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با تعطیلی یک هفته‌ای پایتخت موافقت کرد.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران روز دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا با بیان این که ظرفیت همه تخت‌های بیمارستان‌ها در بخش کرونای استان تکمیل شده و شرایط قرمز بستری‌های کرونایی خبر داد و گفت: «همزمان تعداد بیماران سرپایی، بستری، تخت ویژه و میزان مرگ و میر در تهران افزایش یافته است.» استاندار تهران افزود:«در پیک‌های قبلی همزمان تعداد بیماران در بخش‌های مختلف افزایش نمی‌یافت و کادر درمان فرصت می‌کردند برای بیماران در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کنند اما اکنون این فرصت وجود ندارد.»

آقای محسنی بندپی تهران را جزء یکی از هفت استانی دانست که در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران نیز ثبت دو رکورد نگران‌کننده در پایتخت را این گونه روایت کرد:« متاسفانه برای اولین بار میزان بستری‌ها در تهران از مرز ۸۰۰۰ نفر در روز و مراجعان سرپایی نیز از ۲۰ هزار نفر عبور کرد که هر دوی این آمارها از آغاز شیوع کرونا تا کنون به ثبت نرسیده بود.»

جهش دوباره مبتلایان و فوتی‌ها

در همین حال، وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ هزار و ۴۴۱ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده و در همین مدت ۲۱۳ بیمار نیز جان خود را از دست داده‌اند که مرگ ۹۲ تَنِ آنها در تهران ثبت شده است. بدین ترتیب شمار مبتلایان روزانه در ایران به بالاترین سطح از ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) و تعداد جانباختگان ناشی از بیماری نیز در ۲۴ ساعت گذشته به سطح بی‌سابقه‌ای از ۳۱ مه (۱۰ خرداد) رسید.

در همین حال، چهار هزار و ۳۶۱ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایران به دلیل وخامت شرایط بالینی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های این کشور بستری هستند که از این نظر ایران پس از کشورهای هند، برزیل، کلمبیا، آمریکا، مکزیک و آرژانتین دارای بیشترین تعداد بیماران دارای شرایط وخیم جسمی است.

وزارت بهداشت ایران همچنین تصریح کرد:«در حال حاضر ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.»

تعطیلی شش روزه پایتخت

در چنین شرایطی، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه گفت: «بنابر به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رییس جمهوری، تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه این هفته(فردا) تا یکشنبه هفته آینده تعطیل است.» البته قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در ایران هم با صدور اطلاعیه‌ای یادآور شد که فراتر از تمامی دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها نیز در دو استان تهران و البرز تا یکشنبه آینده تعطیل خواهند بود.

استانداری تهران نیز از افزایش استقرار نیروهای پلیس و انتظامی برای جلوگیری از ترددهای ضروری از مبدا یا به مقصد تهران و البرز خبر داد و تاکید کرد:«به غیر از آمبولانس‌ها و خودروهای امدادی اجازه تردد بین استانی به دیگر خودرو ها داده نمی‌شود و با خاطیان به شدت برخورد می‌شود.»

افزون بر این، قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در ایران نیز اعلام کرد که سفر از/ به کلیه شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی در سراسرکشور، مطلقا ممنوع است. بر پایه اطلاعیه این قرارگاه، فعالیت اصناف پرخطر از جمله رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها( به استثنای فعالیت‌های بیرون بَر)، تالارهای پذیرائی، سالن‌های سینما و تئاتر، پاساژها و بازارهای سربسته، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی، شهربازی‌ها و باغ وحش‌ها و نمایشگاه های عمومی و تخصصی افزون بر استان تهران و البرز در تمامی استان‌ها و شهرهای دارای وضعیت قرمز همه‌گیری کرونا تعطیل خواهد بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تزریق ۳۵۰ هزار دُز واکسن

البته علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت که با وجود تعطیلی شش روزه استان تهران و البرز، افزون بر ادامه کار تمامی مراکز درمانی، روند تزریق واکسن کرونا ادامه خواهد داشت.

مطابق اعلام وزارت بهداشت ایران، طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۰ هزار و ۶۹ دُز جدید واکسن کووید-۱۹ در این کشور تزریق شده است. که بر این اساس، در مجموع تا کنون ۶ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۳۱۳ نفر، کمتر از ۸ درصد جمعیت ایران دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۸۹ هزار و ۵۹ نفر، معادل کمتر از ۳ درصد جمعیت کشور نیز دُز دوم این واکسن را دریافت کرده‌اند.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ نیز وعده داد که در صورت حفظ سرعت کنونی تامین واکسن، واکسیناسیون افراد زیر ۶۰ سال تا دو هفته دیگر آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیمی از کلّ جمعیت اتحادیه اروپا در برابر کووید-۱۹ واکسینه شدند

روحانی: گونه هندی ویروس کرونا وارد عمق کشور شده، نبود تخت در بیمارستان‌ها شایعه است

انتشار دیرهنگام گزارش «منشاء شیوع کرونا»؛ سازمان جهانی بهداشت: کلید فهم همچنان در دست چین است