Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

چرا غرب اروپا را سیلی مرگبار و ویرانگر درنوردید؟

Germany Europe Weather
Germany Europe Weather Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود هشدارهای فراوانی که پیش از وقوع این طوفان داده شده بود و این کشورها سعی کرده بودند خود را برای رویارویی با آن آماده کنند، هم سیاستمداران و هم کارشناسان آب و هوا از شدت طوفان که باعث جاری شدن سیل شد و بیش از ۱۵۷ کشته برجای گذاشت، شوکه شدند.

آگهی

کارشناسان می‌گویند سیل اروپا نشان داد جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده بیش از هر زمانی ضروری است.

درست زمانی که اتحادیه اروپا قصد داشت میلیاردها یورو را صرف مهار تغییرات آب و هوایی کند، ابرهای عظیمی بر فراز آلمان و کشورهای همسایه جمع شدند و طوفانی بی‌سابقه را رقم زدند که مرگ و ویرانی‌های گسترده‌ای برجای گذاشت.

با وجود هشدارهای فراوانی که پیش از وقوع این طوفان داده شده بود و این کشورها سعی کرده بودند خود را برای رویارویی با آن آماده کنند، هم سیاستمداران و هم کارشناسان آب و هوا از شدت طوفان که باعث جاری شدن سیل شد و بیش از ۱۵۷ کشته برجای گذاشت، شوکه شدند.

دانشمندان حوزه تغییرات جوی می‌گویند که ارتباط میان این تحولات مرگبار و گرم شدن کره زمین غیرقابل انکار است و ضروری است تا هرچه سریع‌تر برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی اقدامی جدی انجام شود.

اگرچه دانشمندان هنوز نمی‌توانند به طور قطعی بگویند که آیا تغییرات آب و هوایی باعث جاری شدن این سیل شده، اما اصرار دارند که تغییرات شدید آب و هوایی که از غرب ایالات متحده و کانادا تا سیبری و سپس در منطقه راین در اروپا دیده شده، هر نوع بحران آب و هوایی را تشدید می‌کند.

ویم تیری، استاد دانشگاه بروکسل می‌گوید:«بین بارندگی شدید و تغییرات آب و هوایی ارتباط روشنی وجود دارد. گرم شدن هوا اروپا باعث شده که در مناطق اسکاندیناوی موج گرمای غیرمعمولی تجربه شود. چنین پدیده‌ای در کانادا نیز قابل مشاهده است؛ جایی که "گنبد گرمایی" ایجاد شده و دما گاه تا ۵۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.»

استفان رحمستورف، استاد فیزیک اقیانوس در دانشگاه پوتسدام در آلمان نیز با اشاره به ثبت گرمایی کم‌سابقه در ایالات متحده و کانادا می‌گوید:«برخی از این تغییرات جوی آنقدر شدید است که بدون گرم شدن کره زمین، وقوع آنها عملا غیرممکن است.»

دیوید کینگ، رئیس گروه مشاوران بحران آب و هوا نیز بر این باور است که «اینها نتایج گسترش بحران آب و هوایی هستند و ما شاهد بیشتر شدن این حوادث شدید جوی در آینده خواهیم بود.»

برای دیدریک سامسوم، رئیس کمیسیون اروپایی که هفته گذشته پیشنهادهای قابل توجهی برای صرف میلیاردها یورو در راه مبارزه با تغییرات آب و هوایی و وادار کردن صنایع به انجام اصلاحات اساسی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داده بود، فاجعه طبیعی روی داده در هفته گذشته یک هشدار بود.

او می‌گوید:«آب زندگی مردم را در آلمان و بلژیک و هلند با خود برد. این نتیجه تغییرات آب و هوایی است. تا چند سال پیش چنین اتفاقاتی در مناطقی بسیار دورتر از ما روی می‌داد اما اکنون دقیقا اینجا اتفاق می‌افتد.»

دانشمندان دو دلیل روشن را عامل فاجعه طبیعی روی داده در هفته گذشته می‌دانند:

اول اینکه با هر ۱ درجه سانتیگراد افزایش دما، هوا می‌تواند تا ۷ درصد رطوبت بیشتری بگیرد و آب را برای زمان بیشتری نگه دارد. این رویداد یا منجر به خشکسالی می‌شود و یا افزایش بارش‌های سنگین و متراکم باران.

و دوم، گرمایش زمین می‌تواند وقوع طوفان‌ها را افزایش دهد و این طوفان‌ها نیز عمدتا در مناطقی روی خواهند داد که قبلا چندان معمول نبوده است. در این وضعیت، جریان‌های جتی (بادهای نسبتاً قویِ متمرکز در یک جریان باریک در جوّ) با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت خواهند وزید که ناشی از اختلاف دمای قابل توجه میان مناطق استوایی و قطب شمال است و بر آب و هوای اروپا تاثیر جدی خواهد گذاشت.

دانمشندان همچنین می‌گویند حتی اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز در دهه‌های آینده مهار شود، گاز دی اکسید کربن و سایر گازهای گرم کننده سیاره که در جو وجود دارد، باعث تشدید تغییرات آب و هوایی خواهد شد و این پدیده‌ها به مناطقی ضربه می‌زنند که آمادگی ویژه‌ای برای آن ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا به قربانیان سیل‌های اخیر در چند کشور غرب قاره ادای احترام کرد

تصاویری از ویرانی‌های گسترده سیل بنیان‌کن و رانش زمین در ژاپن

کشف گورهای مرموز باستانی از اسب‌های متعلق به ۲ هزار سال پیش در فرانسه