خبرنگار مشهور پرونده‌های جنایی یک هفته پس از سوءقصد در آمستردام جان باخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Peter R. De Vries
Peter R. De Vries   -  کپی رایت  AP Photo

پیتر آر دفریز، خبرنگار مشهور هلندی که در تحقیق دربارۀ پرونده‌های جنایی تخصص داشت و اخبار مربوط به تبهکاران را پوشش می‌داد، روز پنج‌شنبه ۱۵ ژوئیه پس از یک هفته دست و پنجه نرم کردن با مرگ، جان خود را از دست داد.

او روز دوشنبه ۶ ژوئیه در خیابانی در مرکز شهر آمستردام هدف شلیک گلوله مهاجمان قرار گرفت؛ در جریان این حمله دست‌کم ۵ گلوله به او اصابت کرد و بشدت زخمی شد.

پیتر آر دفریز که ۶۴ سال داشت، پس از این حمله به بیمارستان منتقل شد و به گفته پزشکان یکی از گلوله‌ها به سر او اصابت کرده بود.

حمله دقایقی پس از آن روی داد که او پس از شرکت در یک مصاحبه، یکی از شبکه‌های تلویزیونی مستقر در آمستردام را ترک کرده بود.

در بیانیه‌ای که امروز از سوی خانواده او در رسانه‌های هلند منتشر شد، آمده است: «پیتر تا پایان جنگید اما نتوانست در این جنگ پیروز شود. او جان باخت؛ آنهم در میان کسانی که دوستش داشتند.»

این حمله با واکنش‌های زیادی از جانب خبرنگاران و سیاستمداران در داخل هلند و فراتر از مرزهای این کشور روبرو شد.

پلیس هلند در جریان تحقیقات این حادثه، دو مظنون را دستگیر کرد که هویت آنها از سوی رسانه‌های ملی هلند «کامیل ای.» ۳۵ ساله تبعه لهستان و ساکن هلند و «دلانو جی.» ۲۱ ساله و ساکن شهر روتردام معرفی شده است.

هر دوی آنها جمعه گذشته مقابل قاضی حاضر شدند و درنهایت نیز قاضی تحقیق، بازداشت موقت آنها را برای دو هفته دیگر تمدید کرد.

گفته می‌شود که این خبرنگار اخیراً به پرونده جنایی گروهی رسیدگی می‌کرد که رهبرش رضوان الطاغی، یک هلندی مراکشی‌تبار است. او که یک «تبهکار خطرناک» است، سرانجام در سال ۲۰۱۹ میلادی در دبی بازداشت و به هلند تحویل داده شد.