امارات به‌عنوان سومین کشور عربی، سفارت خود در اسرائیل را افتتاح کرد

امارات سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد
امارات سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در این مراسم گفت که افتتاح سفارت، «یک نقطه عطف مهم در مسیر مشترک ما به سمت آینده صلح، رفاه و امنیت برای خاورمیانه است.» وی افزود: «این توافق تاریخ باید به سایر کشورهایی که به دنبال صلح با اسرائیل هستند گسترش یابد.»

آگهی

امارات عربی متحده روز چهارشنبه به‌طور رسمی سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در این مراسم گفت که افتتاح سفارت «یک نقطه عطف مهم در مسیر مشترک ما به سمت آینده صلح، رفاه و امنیت برای خاورمیانه است.»

وی افزود: «این توافق تاریخ باید به سایر کشورهایی که به دنبال صلح با اسرائیل هستند گسترش یابد.»

مراسم افتتاح سفارت امارت دو هفته پس از آن رخ می‌دهد که یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل به امارات رفت و روبان سفارت این کشور در ابوظبی را قیچی کرد.

اسرائیل و امارات پس از دهه‌ها رابطه مخفی، سال گذشته به‌طور رسمی روابط دیپلماتیک برقرار کردند. دو کشور توافق‌نامه عادی سازی روابط را با میانجیگری ایالات متحده آمریکا در سپتامبر گذشته در کاخ سفید امضا کردند و پس از آن توافق‌نامه‌های دو جانبه در حوزه‌های مختلف به امضای دو طرف رسید.

آسوشیتدپرس
رئیس جمهوری اسرائیل به همراه سفیر امارات در تل آویوآسوشیتدپرس

سفارت امارات عربی متحده در ساختمان بورس اوراق بهادار اسرائیل در قلب منطقه تجاری تل‌آویو واقع شده است. بسیاری از کشورها به دلیل مناقشه بر سر بیت‌المقدس سفارت‌های خود را در تل‌آویو نگه داشته‌اند، با این حال ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کرد. تعدادی دیگر از کشورها نیز پس از ایالات متحده این اقدام را انجام دادند.

اسرائیل در جنگ سال ‍۱۹۶۷، بیت‌المقدس شرقی را تصرف و به خاک خود الحاق کرد، اقدامی که جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت نمی‌شناسد. این شهر مقر پارلمان، دادگاه عالی و برخی از دفاتر دولتی اسرائیل است. فلسطینیان به‌دنبال پایتختی بیت‌المقدس شرقی برای کشور مستقل آینده خود هستند.

محمد آل خواجه، سفیر امارات در اسرائیل به خبرنگاران گفت که «این سفارت اساسی برای ماموریت ما در ادامه همکاری‌های جدید، مذاکره و نه مناقشه و برای ایجاد الگوی جدید صلح و ارائه رویکرد مشترک جدید در حل منازعات در خاورمیانه است.»

وی افزود: «امارات و اسرائیل دو کشور نوآوری هستند. ما می‌توانیم با استفاده از خلاقیت‌ها برای آینده‌ای آبادتر و با ثبات‌تر برای کشورمان و منطقه همکاری کنیم.»

امارات پس از اردن و مصر سومین کشور عربی است که در خاک اسرائیل سفارت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین سفر نخست وزیر اسرائیل به امارات؛ نفتالی بنت عازم ابوظبی می‌شود

نمایشگاه بین‌المللی دُبی؛ نخستین حضور اسرائیل در رویداد بزرگ اقتصادی در یک کشور عربی

دیدار تاریخی اردوغان و مقام ارشد اماراتی؛ آیا دشمنان قدیمی با یکدیگر آشتی می‌کنند؟