تماس تلفنی نادر بین سران ترکیه و اسرائیل؛ اردوغان: رابطه آنکارا و تل‌آویو عامل امنیت خاورمیانه است

روسای جمهوری ترکیه و اسرائیل
روسای جمهوری ترکیه و اسرائیل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

مذاکره تلفنی روسای‌جمهوری دو کشور در حالی صورت گرفت که رجب طیب اردوغان روز شنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در تماسی نادر با یکی از مقامات اسرائیلی با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری جدید این کشور تلفنی گفتگو کرد.

اسحاق هرتزوگ هفته گذشته فعالیت خود به عنوان رئیس جمهوری جدید اسرائیل را آغاز کرد. رئیس جمهوری ترکیه در جریان این تماس تلفنی بر «اهمیت زیاد» روابط دو کشور و تاثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه تاکید کرد. رئیس جمهوری اسرائیل قدرت اجرایی ندارد و مقامی تشریفاتی محسوب می‌شود.

مذاکره تلفنی روسای جمهوری دو کشور در حالی صورت گرفت که رجب طیب اردوغان روز شنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده بود. رئیس جمهوری ترکیه به محمود عباس گفته بود که آنکارا در برابر «سرکوب های اسرائیل در فلسطین» سکوت نخواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رجب طیب اردوغان طی نزدیک به دو دهه زمامداری در ترکیه خود را به عنوان یکی از مدافعان حقوق فلسطینیان معرفی کرده است. وی اغلب از آنچه «تروریسم» اسرائیل در قبال فلسطینیان می‌خواند، انتقاد می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه در جریان تماس تلفنی با اسحاق هرتزوگ گفت که آنکارا با وجود اختلاف نظرها بین دو کشور راه گفتگو با اسرائیل را برخواهد گزید. وی همچنین افزود که جامعه جهانی در چهارچوب قطعنامه های سازمان ملل متحد در انتظار اجرای «راه حل دو کشور» برای حل مناقشه بین فلسطینیان و اسرائیل است.

رجب طیب اردوغان در عین حال از ظرفیت های بالای همکاری ها بین آنکارا و تل آویو در بخش انرژی، گردشگری و فناوری سخن گفت. تصمیم گیرندگان اصلی در اسرائیل سران دولت ائتلافی جدید یعنی نفتالی بنت، نخست وزیر و یائیر لاپید، وزیر خارجه این کشور هستند.

مطالب مرتبط