Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا استراتژی سرمایه‌گذاری جهانی را برای مقابله با نفوذ پکن کلید می‌زند

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا
نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای مقابله با نفوذ فزاینده پکن در کشورهای جهان، برنامه‌های توسعه استراتژی سرمایه‌گذاری را در مقابل برنامه «ابتکار کمربند و جاده» چین تصویب کردند.

آگهی

وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای مقابله با نفوذ فزاینده پکن در کشورهای جهان، برنامه‌های توسعه استراتژی سرمایه‌گذاری را در مقابل برنامه «ابتکار کمربند و جاده» چین تصویب کردند.

سیاست اقتصادی، خارجی و توسعه اتحادیه و همچنین منافع امنیتی همزمان با ارتقای ارزش‌های اروپایی مورد نظر خواهد بود.

پکن که طرح «ابتکار کمربند و جاده» را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد در حال حاضر سرمایه‌گذاری در حدود ۷۰ کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی را پیش برده است. از جمله در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند بندر پیرائوس یونان و همچنین ایتالیا اقداماتی انجام داده است چراکه این کشور به اهمیت دریای مدیترانه برای طرح‌های حمل و نقلی و زیرساختی واقف است.

اما وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز گذشته و در جریان نشست شورای وزرای خارجه این اتحادیه موافقت کردند که مشوق‌های جدیدی را به طرح‌های تازه اعلام شده تحت عنوان «ارتباط جهانی با اروپا» اعطا کنند و از سال ۲۰۲۲ برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مشخص شده در پیوند اروپا با جهان، فشار بیشتری وارد کنند.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «این موضوع، هدف گسترده‌تری دارد که ارتباطات را در مرکز سیاست خارجی ما قرار دهد.»

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا این کار را از دو سال پیش با توافق با ژاپن آغاز کرده است.

وی افزود: «به نظر می‌رسد که در حال حاضر این موضوع برای ما بسیار مهم‌تر باشد تا به مشکلات روابط با خاورمیانه نگاه گسترده‌تری داشته باشیم و در پی آسیای میانه و چین باشیم اما نه با همان روش و اهدافی که چین با طرح «ابتکار کمربند و جاده» دارد.»

کشورهای اروپایی باید احتیاط لازم را در وابستگی بیش از حد به پکن چه از نظر زیر ساخت‌ها و چه از نظر تجارت داشته باشند تا در صورتیکه در زنجیره تامین شوکی ایجاد شد دچار تنگنا نشوند
آلیشیا گارسیا هرور
محقق اندیشکده بروگل در بروکسل

«ارتباطات بهتر» به معنای متنوع‌سازی زنجیره‌های ارزش و کاهش وابستگی‌های استراتژیک برای اتحادیه اروپا و شرکای آن است.

به‌عنوان مثال کشور مونته‌نگرو که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است در نظر دارد تا یک میلیارد دلار وام چینی را برای طرح بزرگراه پرداخت کند.

آلیشیا گارسیا هرور، محقق اندیشکده بروگل در بروکسل به یورونیوز گفت: «کشورهای اروپایی باید احتیاط لازم را در وابستگی بیش از حد به پکن چه از نظر زیر ساخت‌ها و چه از نظر تجارت داشته باشند تا در صورتیکه در زنجیره تامین شوکی ایجاد شد دچار تنگنا نشوند.»

ماه گذشته نیز رهبران گروه هفت(G7 ) برای رقابت با نفوذ پکن، طرح «دنیای بهتری را بساز» را به تصویب رساندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت یک دانشمند حوزه سیاسی در آلمان به ظن جاسوسی برای چین

آغاز تحقیقات دادستانی فرانسه علیه زارا و یونیکلو به اتهام همکاری در جنایت علیه بشریت در چین

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟