Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فن در لاین به یورونیوز: راهبرد کمک جهانی گروه ۷ بر خلاف چین مشروط نیست

اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما انعطاف‌پذیری زیادی نشان داده‌ایم. انتظار داریم دوستان بریتانیایی ما نیز همین انعطاف را نشان دهند و فقط کار خود را انجام دهند و آنچه را که توافق کرده‌ایم عملی کنند.»

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت موضوع برنامه‌های راهبردی کمک به کشورهای در حال توسعه جهان که توسط رهبران کشورهای عضو گروه ۷ هدایت می‌شود بر خلاف رویکرد چین، «بدون قید و شرط» است.

فن در لاین روز یکشنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) در یک گفتگوی اختصاصی با یورونیوز در حاشیه نشست گروه ۷ در جنوب غربی بریتانیا گفت که گروه هفت و چین «رقبیبان قدرتمند» در زمینه اقتصادی و «رقیبان ساختاری» در زمینه حقوق بشر و دموکراسی هستند.

روز شنبه رهبران هفت کشور صنعتی یک طرح زیربنایی گسترده جهانی را برای کمک به کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور تصویب کردند تا بدین وسیله با پروژه «کمربند و جاده» یا همان «راه ابریشم نو» چین رقابت کنند. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش از این آغاز طرح مشابهی را به نام «دنیایی بهتر را از نو بسازیم» اعلام کرده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ابتکار «کمربند و جاده» یا «راه ابریشم نو» یک طرح عظیم سرمایه‌گذاری در زبربناهای اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان است که چین قصد دارد از طریق آن قدرت و هژمونی خود را به ویژه در حوزه اقتصادی از شرق آسیا تا اروپا گسترش دهد.

رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به راهبرد کلان اتحادیه اروپا برای «اتصال اروپا و آسیا» گفت که این طرح در سال ۲۰۱۹ آغاز شده و هدف آن تقویت رفاه متقابل برای مردم هر دو قاره است.

فون در لاین به جک پاروک، خبرنگار یورونیوز گفت: «درباره موضوع ابتکار عمل، ما در نشست گروه ۷ گفتگوهای فشرده‌ای داشتیم مبنی بر این که پیشبرد چنین طرحی برای ایجاد اتصال اهمیت بالایی دارد و نیز درباره این که الگوی طرح ما بهتر و پذیرفتنی‌تر است.»

اختلافات پسابرکسیتی و ایرلند شمالی

اورزولا فن در لاین در مورد اختلاف بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر توافق‌نامه‌های پسابرکسیتی برای موضوع ایرلند شمالی گفت صلح و ثبات در جزیره ایرلند و احترام به توافق «جمعه نیک» از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: «ما انعطاف‌پذیری زیادی نشان داده‌ایم. انتظار داریم دوستان بریتانیایی ما نیز همین انعطاف را نشان دهند و فقط کار خود را انجام دهند و آنچه را که توافق کرده‌ایم عملی کنند. این تنها و تنها راه حل برای حل مشکلات مربوط به برکسیت در جزیره ایرلند است.»

پیمان «جمعه نیک» یا «پیمان بلفاست»، توافقی است که طرف‌های درگیر در جنگ داخلی ایرلند شمالی، یعنی پروتستان‌های طرفدار بریتانیا و کاتولیک‌های جمهوری‌خواه طرفدار ایرلند با میانجی‌گری بریتانیا در روز جمعه ۱۰ آوریل ۱۹۹۸ امضا کردند.

واکنش تند چین به بیانیه گروه ۷

چین روز دوشنبه در واکنش به بیانیه مشترک رهبران گروه هفت كه حاوی مطالبی در سرزنش این کشور در زمینه طیف وسیعی از موضوعات مختلف بود، تقبیح کرد.

دولت چین این بیانیه را «مداخله فاحش» در امور داخلی خود خوانده و از گروه ۷ خواسته است تا از تهمت زدن به این کشور دست بردارد.

رهبران گروه ۷ روز یکشنبه در بیانیه پایانی آخرین نشست خود که در کورنوال بریتانیا برگزار شد، از چین خواستند تا حقوق بشر را در منطقه مسلمان‌نشین سین کیانگ رعایت کند و به هنگ کنگ استقلال بیشتری بدهد. آنها همچنین بر اهمیت برقراری صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تأکید کردند. همه این موارد، موضوعاتی بسیار حساس برای پکن است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سفارت چین در لندن اعلام کرد که به شدت از این بیانیه ناراضی است و قاطعانه با ذکر نام‌های سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان که حاوی «تحریف حقایق» بوده و بیانگر «اهداف شوم چند کشور مانند آمریکا» است، مخالف است.

آگهی

سفارت چین در بیانیه خود گفته است: «چین یک کشور صلح‌دوست است که طرفدار همکاری است، اما در عین حال دارای خطوط قرمز است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «در امور داخلی چین نباید دخالت کرد، به اعتبار چین نباید تهمت زده شود و منافع چین نیز نباید نقض نشود. ما قاطعانه از حاکمیت ملی، امنیت و منافع توسعه خود دفاع خواهیم کرد و نیز قاطعانه با انواع بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌های تحمیل شده بر چین مقابله خواهیم کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که بیانیه روز یکشنبه گروه ۷ اقدامی قابل توجه برای این گروه است زیرا رهبران هفت اقتصاد غربی با هدف مشترک «مقابله و رقابت» با چین در چالش‌های مختلف از حفاظت از دموکراسی گرفته تا رقابت در فناوری گرد هم آمده بودند.

سفارت چین در لندن در واکنش به این سخنان گفته است که گروه ۷ به جای ایجاد مصاف و اصطکاک مصنوعی، باید بیشتر به اقداماتی دست بزند که برای ارتقا همکاری‌های بین‌المللی مفید باشد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا تصمیم مالیاتی گروه ۷ موقعیت تجاری امارات عربی متحده را به خطر خواهد انداخت؟

ترسیم نابرابری‌ها در ردپای کربنی؛ گروه ۷ چیست و چه نقشی در بحران اقلیمی دارد؟

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای