آغاز تحقیقات دادستانی فرانسه علیه زارا و یونیکلو به اتهام همکاری در جنایت علیه بشریت در چین

فروشگاه زارا
فروشگاه زارا Copyright Tim Van de Velde/Tim Van de velde
Copyright Tim Van de Velde/Tim Van de velde
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی فرانسه تحقیقات درباره ۴ مارک مشهور تولید لباس و پوشاک و مد غربی را بدلیل همکاری در جنایت علیه اویغورها، مسلمانان ساکن استان سین کیانگ چین، آغاز کرد.

آگهی

یک منبع قضایی در فرانسه پنجشنبه اعلام کرد که دادستان های فرانسوی در حال تحقیق و تفحص روی چهار شرکت بزرگ تولید پوشاک و مد به اتهام پنهانکاری «در جنایت علیه بشریت» در استان «سین کیانگ» چین هستند. 

اقلیت مسلمان اویغور در استان سین کیانگ چین ساکن هستند و به گفته سازمان های حقوق بشری و تایید گزارش های دول مختلف اروپایی و آمریکایی، بیش از یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه های کار اجباری بدون مواجب در تولیدات کارخانه های چندملیتی از جمله تولید پوشاک که در این منطقه مستقر شده اند مورد استثمار قرار می گیرند. زارا، یونکلو و اسکچرز از جمله این مارک های مشهور تولید پوشاک هستند. 

پیش تر وبسایت افشاگر مدیاپارت گزارش های متعدد تحقیقی در این باره منتشر کرد و بدین صورت توجه مراجع قضایی فرانسه به این موضوع جلب شد. 

تحقیقات توسط واحد جنایات علیه بشریت در دادستانی ضد تروریسم فرانسه پس از تشکیل پرونده آغاز شده است. 

فرانسه یک دفتر مرکزی ویژه برای مبارزه با جنایات علیه بشریت، نسل کشی و جنایات جنگی دارد که در سال ۲۰۱۳ میلادی تاسیس شده است. 

نمایندگان زارا به رسانه ها گفته اند که هر گونه همکاری در استثمار و بیگاری کارگران اویغور  را رد می کنند. این کمپانی اسپانیایی تولید پوشاک در بیانیه ای اعلام کرد در روند تحقیقات کمال همکاری را با دادستانی فرانسه خواهند کرد. 

مدیران یونکلو، مارک ژاپنی هم به خبرنگاران گفت که هیچ کدام از واحدهای تولیدی این شرکت در منطقه سین کیانگ قرارندارند. 

پیش تر چندین مارک مهم تولید و عرصه پوشاک و مد از جمله بربری،‌اچ اند ام و نایک پس از افزایش نگرانی در مورد گزارش کار اجباری و استثمار مسلمانان اویغور در سین کیانگ مورد تحریم برخی از مصرف کنندگان در کشورهای غربی قرار گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا استراتژی سرمایه‌گذاری جهانی را برای مقابله با نفوذ پکن کلید می‌زند

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند