بد رفتاری با اویغورها؛ چین در اقدامی متقابل چند مسئول آمریکایی و کانادایی را تحریم کرد

عبور یک زن اویغور با موتور در استان سین‌کیانگ
عبور یک زن اویغور با موتور در استان سین‌کیانگ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا روز دوشنبه در تازه‌ترین واکنش به بدرفتاری با اقلیت اویغور تعدادی از مسئولان گذشته و فعلی استان سین‌کیانگ را تحت تحریم‌های جدید قرار دادند.

آگهی

چین روز شنبه در واکنش به تحریم‌هایی که به دلیل نحوه برخورد با اقلیت اویغور از سوی واشنگتن و اتاوا علیه پکن وضع شده بود سه شخصیت و یک نهاد آمریکایی و کانادایی را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه چین با اعلام این تصمیم در بیانیه‌ای تصریح کرد: «دو عضو یک نهاد آمریکایی موسوم به کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی به نام‌های گایل مانشین و تونی پرکینز به همراه مایکل چانگ، نماینده پارلمان کانادا و نیز یک کمیسیون حقوق بشری پارلمان این کشور تحت تحریم‌های پکن قرار گرفته و حق ورود به سرزمین‌ اصلی چین، هنگ‌کنگ و ماکائو را ندارند.»

در بیانیه وزارت امور خارجه چین تاکید شده که ایالات متحده و کانادا پیش‌تر بر اساس «شایعات و اطلاعات نادرست» دست به اعمال تحریم علیه پکن زده‌‌اند.

در این بیانیه آمده است که مسئولان تحریم شده ضمن منع شدن از هرگونه ارتباط و نیز تجارت با شهروندان، نهاد‌ها و سازمان‌‌های چینی، بایست هرگونه بازی سیاسی در خصوص مسائل مرتبط با استان سین‌کیانگ را متوقف کنند و از هرگونه دخالت در امور داخلی چین بپرهیزند.

وزارت امور خارجه چین با طرح چنین هشدارهایی به افراد تحت تحریم در آمریکا و کانادا تهدید کرده که اگر این افراد به هشدارهای یاد شده توجه نکنند «انگشت خود را خواهند سوزاند.»

پکن پیشتر در همین ارتباط ضمن هشدار به بریتانیا در خصوص دخالت در امور داخلی چین، چند شخص حقیقی و حقوقی بریتانیایی را نیز تحریم کرده بود.

چین به دلیل آنچه از سوی نهاد‌های مدافع حقوق بشر و نیز سازمان‌های بین‌المللی «سرکوب» و حتی «نسل‌کشی» اقلیت مسلمان ایغور در استان سین‌کیانگ خوانده شده به شدت تحت انتقاد کشورهای غربی و جامعه بین‌المللی قرار دارد.

اتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا روز دوشنبه در تازه‌ترین واکنش به بدرفتاری با اقلیت اویغور تعدادی از مسئولان گذشته و فعلی استان سین‌کیانگ را تحت تحریم‌های جدید قرار دادند؛ اقدامی که بلافاصله با واکنش تلافی جویانه پکن علیه مسئولان اروپایی و بریتانیایی همراه شد.

بر اساس نتایج تحقیقی که توسط نهادها و موسسات آمریکایی و استرالیایی صورت گرفته، دست کم یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان اویغور به «اردوگاه‌هایی» در استان سین‌کیانگ واقع در شمال غرب چین فرستاده شده و برخی از آنها نیز به «کار اجباری» به ویژه در مزارع پنبه واداشته شده‌اند.

واشنگتن و برخی کشورهای اروپایی سرکوب این دسته از اقلیت مسلمان ساکن در چین را مصداق بارز «نسل‌کشی» می‌دانند.

پکن همواره گزارش‌های منتشر شده در خصوص سرکوب، آزار و اذیت و نیز اسارت اقلیت اویغور در اردوگاه‌های بازپروری را رد و کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد

دست‌کم ۱۳ کشته در پی آتش‌سوزی در خوابگاه یک مدرسه ابتدایی در مرکز چین

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ چه تاثیری بر تجارت چین می‌گذارد؟