سازمان ملل با تمدید یک ساله کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق ترکیه موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کمک های فرامرزی به سوریه
کمک های فرامرزی به سوریه   -  Copyright  AP Photo

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه به اتفاق آرا با تحویل کمک‌های بشردوستانه فرامرزی به شمال غربی سوریه از طریق ترکیه برای مدت یک سال موافقت کرد.

ایرلند و نروژ در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار تمدید یک ساله ساز و کار کمک رسانی فرامرزی به سوریه از دهم ژوئیه و از طریق دو گذرگاه مرزی در ترکیه و عراق شده بودند.

عملیات کمک رسانی به سوریه در صورت مخالفت شورای امنیت سازمان ملل، روز شنبه، دهم ژوئیه به پایان می‌رسید.

سازمان ملل معتقد است که با تصویب این قطعنامه که پس از توافق آمریکا و روسیه صورت گرفت، کمک‌های غذایی و دیگر کمک‌های بشردوستانه به ۳.۴ میلیون نفر در سوریه خواهد رسید.

روسیه، متحد سوریه پس از هفته‌ها بحث درمورد قطعنامه ای که توسط ایرلند و نروژ تهیه شده بود، پیشنهاد تمدید شش ماهه کمک رسانی و تنها از طریق یک گذرگاه را داده بود.

صبح امروز جمعه پس از مذاکرات سفیران آمریکا و روسیه در سازمان ملل، ۱۵ عضو شورای امنیت به اتفاق آرا موافقت کردند که کمک رسانی‌ها در دو دوره شش ماهه انجام شود. آن‌ها تمدید اجازه شش ماه دوم را به گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره چگونگی کمک رسانی مشروط کردند. البته به گفته دیپلمات‌ها برای تمدید شش ماه دوم در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ دیگر نیازی به رأی گیری نیست.

پس از تصویب این قطعنامه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «والدین کودکان سوری امشب می‌توانند به راحتی بخوابند زیرا فرزندان آن‌ها برای ۱۲ ماه غذا خواهند داشت.» او گفت که این اقدام «بشردوستانه» شورای امنیت به «معنای واقعی کلمه» زندگی را نجات خواهد داد.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز رأی موافق آمریکا و روسیه به قطعنامه پیشنهادی را یک لحظه تاریخی در مسیر حل بحران سوریه دانست. او همچنین گفت که اعضای شورای امنیت در خصوص این موضوع که فعالیت های بشردوستانه باید نیازهای حیاتی مردم سوریه را تأمین کنند، متحد هستند.

بر اساس گزارش های خبری، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش در ماه ژوئن بر اهمیت کمک‌های فرامرزی به سوریه تأکید کرده بود.

دولت بایدن در آن زمان هشدار داده بود كه در صورت قطع کمک رسانی ها، هرگونه همکاری آینده با روسیه در مورد سوریه آسیب خواهد دید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از شورای امنیت این نهاد بین‌المللی خواسته بود تا عملیات کمک رسانی را برای یک سال دیگر تمدید کند. او هشدار داده بود که در صورتی که چنین موافقتی صورت نگیرد، میلیون ها نفر آسیب خواهند دید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شورای امنیت سازمان ملل برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ تصویب کرد تا از طریق چهار گذرگاه مرزی عملیات کمک رسانی فرامرزی به منطقه شمال غرب سوریه انجام شود. اما این موافقتنامه در سال گذشته به دلیل مخالفت روسیه و چین، شمارگذرگاه های مجاز برای ارسال کمک‌ها را به یک گذرگاه کاهش دادند.

روسیه معتقد است که در حال حاضر عملیات کمک رسانی، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض می‌کند. روسیه و چین همچنین بر این نظرند که آمریکا و تحریم های یک جانبه، عامل برخی از مشکلات سوریه هستند.