پنتاگون از ترک بدون اطلاع پایگاه بگرام دفاع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک نظامی افغان در پایگاه بگرام
یک نظامی افغان در پایگاه بگرام   -   کپی رایت  AP Photo

ارتش آمریكا روز سه شنبه تأیید كرد كه به دلائل امنیتی، زمان دقیق انتقال نیروهای خود را از پایگاه استراتژیك بگرام به مقام های افغانستان اطلاع نداده است.

مقام های ارتش افغانستان از جمله فرمانده جدید افغان پایگاه بگرام از اقدام بدون اطلاع ارتش آمریکا برای ترک این پایگاه هوایی انتقاد کرده بودند.

از همین رو جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مقام های نظامی و سیاسی افغانستان دو روز پیش از تخلیه پایگاه بگرام، از این موضوع مطلع شده بودند و می توانستند از این پایگاه دیدن کنند.

البته آقای کربی گفت: «ما به این نتیجه رسیده بودیم که بهتر است اطلاعات زمان خروج نظامیان آمریکا از پایگاه بگرام را تا حد ممكن در یك دایره هر چه محدودتر نگه داریم.»

او در ادامه تصریح کرد که بازگشت نظامیان آمریکایی به دلیل تهدیدات طالبان باید به روشی «امن و منظم» انجام می‌شد.

آمریکا پس از نزدیک به ۲۰ سال حضور در پایگاه هوایی بگرام، شبانه و بدون اطلاع به فرمانده جدید افغان این پایگاه، آنجا را ترک کردند.

آقای کربی همچنین در پاسخ به خبرنگاران که از او پرسیدند «آیا اتخاذ این روش، نشان دهنده عدم اعتماد آمریکایی ها به شرکای خود است»، گفت که او نمی‌تواند درمورد تفسیر افغان ها از این تصمیم آمریکا اظهار نظر کند. او گفت که این اقدام آمریکا بدان معنا نیست که آن‌ها به شرکای افغان خود اعتماد دارند یا نه.

در هر حال سخنگوی پنتاگون در این کنفرانس مطبوعاتی تلاش کرد تا ثابت کند که تغییرات در نحوه کنترل پایگاه بگرام «دقیقاً مانند شش پایگاه قبلی» در افغانستان صورت گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش آمریکا روز سه شنبه اعلام كرد که بیش از ۹۰ درصد از نیروهای این کشور از افغانستان خارج شده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل اعلام کرده بود که می‌خواهد خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را تا بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر به پایان برساند.