آخرین دیدار مرکلِ صدراعظم از بریتانیا: «آغاز فصل نوین در روابط دوجانبه»

آخرین دیدار مرکلِ صدراعظم از بریتانیا: «آغاز فصل نوین در روابط دوجانبه»
Copyright Stefan Rousseau/Pool Photo via AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز جمعه و برای أخرین بار در یک سفر رسمی به بریتانیا رفت. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در اقامتگاه تفریحی چیکرز در باکینگهام شایرز از او استقبال کرد. خانم مرکل، پس از دیدار با نخست وزیر، مهمان ملکه الیزابت دوم، صاحب تاج و تخت بریتانیا بود.

آگهی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز جمعه و برای آخرین بار در یک سفر رسمی به بریتانیا رفت. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در اقامتگاه تفریحی چیکرز در باکینگهام شایرز از او استقبال کرد. خانم مرکل، پس از دیدار با نخست وزیر، مهمان ملکه الیزابت دوم، صاحب تاج و تخت بریتانیا بود.

این بیست و دومین سفر رسمی خانم مرکل در قامت صدر اعظم به بریتانیا در ۱۶ سال گذشته بود.

در جریان نشست خبری روسای دو دولت آلمان و بریتانیا، صدر اعظم آلمان از گشوده شدن برگ جدیدی در دفتر روابط «استوار» دو طرف پس از برکسیت سخن گفت.

مساله ایرلند شمالی همچنان یکی از چالش‌های اتحادیه اروپا با بریتانیا است. خانم مرکل با ابراز امیدواری به حل تنش میان بروکسل و لندن در دوران پسابرکسیت گفت: «فکر می‌کنم که می‌توانیم راه حل پراگماتیکی در چارچوب پروتکل درباره ایرلند شمالی، آنطور که مذاکره کردیم، پیدا کنیم. راه حلی که از یک سو تمامیت بازار واحد اروپایی را حفظ کند و از سوی دیگر، در یافتن راه حلی که مورد قبول مردم است نقش بازی کند. اینکه اجرای پروتکل برای سه ماه دیگر تمدید شده، خبر خوبی است. در این مدت باید واقعا بتوانیم مشکل را به شیوه‌ای عملگرایانه حل کنیم. من خوشبینم.»

رهبران دو کشور دربار شیوع سریع گونه دلتای ویروس کرونا در بریتانیا نظر واحدی نداشتند.

آنگلا مرکل تلاش می‌کند تا رهبران ۲۷ کشور اروپایی را برای قرنطینه مسافران از بریتانیا مجاب کند و به این ترتیب، جلوی شیوع گونه دلتا در اروپا را بگیرد. بوریس جانسون از کشورهای اروپایی می‌خواهد تا دست‌کم در دوره تعطیلات تابستانی محدودیت‌ها برای گردشگران واکسینه شده بریتانیا را لغو کنند.

با وجود سرعت و پیشرفت بسیار قوی‌تر کارزار واکسیناسیون در بریتانیا نسبت به اتحادیه اروپا، این کشور از چند هفته پیش با موج شیوع گونه دلتا دست و پنجه نرم می‌کند. تنها در روز پنجشنبه، ۲۸ هزار مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بریتانیا شناسایی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کهنه سرباز آمریکایی متهم به قتل در آلمان پس از ۴۶ سال دستگیر شد

برنده ایرانی‌الاصل عنوان دختر شایسته آلمان به آزارهای سایبری واکنش نشان داد

ناوچه تازه وارد آلمان به ماموریت در دریای سرخ به اشتباه دو موشک به سمت پهپاد آمریکایی شلیک کرد