Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شهردار آمستردام از نقش این شهر در تاریخ برده‌داری عذرخواهی کرد

شهردار آمستردام از نقش این شهر در تاریخ برده‌داری عذرخواهی کرد
شهردار آمستردام از نقش این شهر در تاریخ برده‌داری عذرخواهی کرد Copyright Peter Dejong/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Peter Dejong/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  فرانس‌پرس
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«۴۰ درصد رشد اقتصادی آمستردام در قرن هجدهم نتیجه برده داری بوده است.»

آگهی

شهردار آمستردام از نقش پایتخت هلند در استعمار و برده‌داری عذرخواهی کرد. این دو رویکرد غیرانسانی، برای سال‌ها ثروت و رفاه را برای شهروندان این منطقه به ارمغان می‌آورد.

خانم فمکه هالسما، شهردار آمستردام روز پنجشنبه و در جریان یک سخنرانی به مناسب سالگرد الغای برده داری (اول ژوئیه ۱۸۶۳) گفت: «به نام آمستردام، به‌دلیل مشارکت فعال شورای شهر در نظام تجاری برده‌داری استعماری و تجارت جهانی انسان‌هایی که به برده فروکاهیده شدند، مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنم.»

در هلند، مانند دیگر کشورهای اروپایی، عروج جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» جامعه را مجبور به پاسخگویی در برابر تاریخ برده‌داری کرده است.

خانم هالسما در سخنرانی روز پنجشنبه خود افزود: «دیگر وقت آن فرا رسیده که بی‌عدالتی بزرگ برده داری را وارد هویت شهرمان کنیم و آن را بپذیریم.»

در زمان اوج قدرت امپراتوری استعماری «ولایات متحده» هلند، این کشور شمال اروپا ۷ مستعمره در دریای کارائیب، آفریقای جنوبی و اندونزی کنونی داشت.

سورینام و کوراسائو، مهم‌ترین مستعمرات هلند در کارائیب بودند. در آفریقای جنوبی بوئرها تا پیش از پذیرش شکست در برابر بریتانیا حکم می‌راندند. در جنوب شرقی آسیا و در اندونزی کنونی، شرکت هلندی «هند شرقی» فعال بود.

شهردار آمستردام با اشاره‌ای کم سابقه به نقش برده داری در پیشرفت اقتصادی سرمایه‌داری غرب در قرن هجدهم و با اشاره به ولایت هلند به مرکزیت آمستردام گفت این شهر «یک بازیگر عمده تجارت و بهره‌برداری از بردگان بود...۴۰ درصد از رشد اقتصادی اینجا از برده داری تامین می‌شد. در آمستردام تقریبا همه به لطف استعمار سورینام پول در می‌آوردند. شورای شهر که یکی از مالکان و اداره کنندگان سورینام بود، از همه بیشتر سود می‌برد.»

در ساختار برده داری، یکی از عوامل تولید یعنی نیروی کار عملا برای صاحب ابزار کار، رایگان تمام می‌شود. بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا، پیش از الغای برده داری، دوره شکوفایی از انباشت سرمایه را به اتکا این ساختار انسان ستیز تجربه کردند.

آمستردام اولین شهر هلند است که به خاطر تاریخ برده داری عذرخواهی می‌کند. انتظار می‌رود روتردام، اوترخت و لاهه هم از همین مدل پیروی کنند. دولت کنونی هلند حاضر نیست درباره این گذشته ناخوشایند حرفی بزند. مارک روته، رئیس کابینه می‌گوید برده داری به تاریخی بسیار قدیمی مربوط است و طرح مساله عذرخواهی، تنها تنش‌ها را تشدید می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جابجایی محله «رد لایت»؛ آمستردام یک مرکز بزرگ روسپی‌گری جدید دایر می‌کند

گزارشگر سازمان ملل: اشکال معاصر برده‌داری به صورت گسترده در جهان در جریان است

دولت پیشین هلند در آخرین روز کاری‌اش سند تحویل ۲۴ فروند جنگنده به اوکراین را امضا کرد