Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نقش ۲۵۰ ساله هلند در برده‌داری؛ نمایشگاه «بردگی» در آمستردام افتتاح شد

افتتاح نمایشگاه «بردگی» به دست پادشاه هلند
افتتاح نمایشگاه «بردگی» به دست پادشاه هلند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نمایشگاه «بردگی» در آمستردام به ۲۵۰ سال نقش‌آفرینی هلند در برده‌داری در سورینام، برزیل، منطقه کارائیب، آسیا و آفریقای‌جنوبی پرداخته شده است.

آگهی

ویلم الکساندر، پادشاه هلند روز سه شنبه نمایشگاه «بردگی» درباره تاریخ نقش آفرینی کشورش در تجارت برده ها را افتتاح کرد.

در این نمایشگاه تلاش شده است تا پدیده «بردگی» و «برده داری» و نقش هلند در آن با روایت شرح حال شخصی ۱۰ انسان روایت شود. گروهی از این ده نفر کارگرانی هستند که به عنوان برده کار می کردند. با این حال برگزارکنندگان نمایشگاه با افزودن شرح حال زنی ثروتمند که در آمستردام زندگی می کرد تلاش کرده اند تا نگاهی فراگیرتر به پدیده «بردگی» و «برده داری» داشته باشند.

والیکا اسمولدرز، رئیس بخش تاریخ موزه محل برگزاری این نمایشگاه می گوید: «می خواستیم نشان دهیم که این تاریخی است که به همه ما در هلند ربط پیدا می کند، به همه ما تعلق دارد. برای همین رویکرد روایت شخصی را برگزیدیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نمایشگاه «بردگی» در آمستردام به ۲۵۰ سال نقش آفرینی هلند در برده داری در سورینام، برزیل، منطقه کارائیب، آسیا و آفریقای جنوبی پرداخته شده است.

این نمایشگاه کمتر از یک سال پس از اعتراض ها نسبت به تبعیض نژادی در آمریکا و اروپا برگزار می شود. در زمان اعتراض های جنبش «جان سیاهپوستان ارزش دارد» توجه های بسیاری به سوی نقش کشورهای اروپایی در تاریخ برده داری و استعمار جلب شد.

بازدید از نمایشگاه «بردگی» در آمستردام از این هفته تنها برای دانش آموزان ممکن است. انتظار می رود که امکان بازدید عموم از این نمایشگاه پس از کاهش سطح محدودیت های اعمال شده برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا در هلند فراهم شود.

هلند تنها کشوری نیست که به بررسی تاریخ برده داری و نقش خود در استعمار اهمیت داده است. بلژیک، کشور همسایه هلند نیز چند سال پیش موزه آفریقا در نزدیکی بروکسل را پس از نوسازی بازگشایی کرد. در این موزه تاریخ استعمارگری بلژیک و نقش این کشور در کنگو مورد توجه قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از هلند؛ توزیع دسته گل رایگان به مناسبت روز ملی لاله در آمستردام

خبرنگار مشهور پرونده‌های جنایی هلند، هدف سوءقصد قرار گرفت

برآورد یک اندیشکده: ۱۰۰ هزار نفر در بریتانیا تحت شرایط برده‌داری مدرن کار می‌کنند