Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کیم جونگ اون چند مسئول ارشد کره شمالی را به دلیل سهل‌انگاری در مقابله با کرونا برکنار کرد

کیم جونگ اون
کیم جونگ اون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی تاکنون به طور رسمی ثبت هیچ موردی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تایید نکرده است؛ ادعایی که صحت آن از سوی بسیاری از کشورها از جمله کره جنوبی و ایالات متحده زیر سوال رفته است.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از مسئولان دولتی این کشور به دلیل آنچه ناکارآمدی در پیشگیری کامل از گسترش بیماری کووید۱۹خوانده شده به شدت انتقاد کرد.

رسانه‌های کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کردند که کیم جونگ اون مقامات عالی کشورش را به دلیل عدم موفقیت در پیشگیری از همه‌گیری ویروس کرونا که گفته می‌شود سبب ایجاد «یک بحران بزرگ» شده مورد سرزنش قرار داد.

استفاده رهبر کره‌شمالی از لحنی تند برای طرح این انتقاد از نگاه برخی تحلیل‌گران حاکی از هویدا شدن نشانه‌های اولیه گسترش بیماری در کشوری است که به دلیل شرایط حاکم به سختی امکان کنترل و مهار در آن وجود دارد.

در گزارش رسانه‌ها و خبرگزاری رسمی کره شمالی به طور دقیق مشخص نشده که این «بحرانِ بزرگ» نامشخص چیست و چه تحولی سبب شده تا کیم جونگ اون اعضای دفتر سیاسی حزب حاکم را به شرکت در یک جلسه فوق‌العاده فراخواند.

این در حالیست که برخی کارشناسان معتقدند که کره شمالی احتمالا در سیاست‌های خود برای پیشگیری کامل از شیوع بیماری کووید۱۹ و مهار گسترش ویروس کرونا با شکست مواجه شده است.

فراخوان برای نشست دفتر سیاسی حزب کارگر کره شمالی که از سوی کیم جونگ اون انجام شد نیز با هدف انتقاد از سهل‌انگاری‌ برخی مقامات ارشد در انجام وظایف از جمله عدم اجرای کامل اقدامات مهم و دراز مدت پیشگیرانه برای مبارزه با بیماری همه‌گیر صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی،‌ کیم جونگ اون در این نشست تاکید کرده که «مقامات ارشد متولی امور در اجرای تصمیمات مهم حزب سهل‌انگاری کرده‌اند و این امر زمینه ایجاد یک بحران بزرگ در زمینه تامین امنیت کشور و مردم را فراهم کرده است.»

در این نشست رهبر کره شمالی اقدام به جایگزینی چندین نفر از اعضای دفتر سیاسی، دبیران کمیته مرکزی حزب و مسئولان برخی سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی کرد.

خبرگزاری کره شمالی مشخص نکرده است که آیا این تغییر و تحولات به سهل‌انگاری‌ها در زمینه مبارزه با همه‌گیری بیماری ارتباط داشته یا به دلیل دیگر صورت گرفته است.

کره شمالی تاکنون به طور رسمی ثبت هیچ موردی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تایید نکرده است؛ ادعایی که صحت آن از سوی بسیاری از کشورها از جمله کره جنوبی و ایالات متحده زیر سوال رفته است.

این کشور که به دلیل سیاست‌های رهبران خود و نیز جاه‌طلبی‌های هسته‌ای در وضعیت انزوای بین المللی قرار دارد پیش‌تر برای مقابله با ورود ویروس اقدامات سختگیرانه‌ای از جمله بستن مرزها و محدودکردن سفر‌های داخلی را در دستور کار قرار داده بود.

کِی بی پارک از متخصصان مدرسه پزشکی هاروارد که سال‌ها روی پروژه‌های مرتبط با مراقب‌های بهداشتی درکره شمالی کار کرده در این زمینه به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «برای کره شمالی مسئله حفاظت از شهروندان در برابر ویروس کرونا اهمیت حیاتی دارد و تصمیم‌ها و دستورالعمل‌های متعددی در این خصوص از سوی رهبران ارشد کشور برای مقابله با همه‌گیری اتخاذ و ارائه شده است.»

این متخصص دانشگاه هاروارد سپس با اشاره به این موضوع که موفقیت در زمینه پیش‌گیری و مهار همه‌گیری هزینه‌های سنگینی را به دوش اقتصاد کره شمالی گذاشته، می‌فزاید که این سیاست‌ها همچنین سبب افزایش آسیب‌پذیری فقیرترین اقشار جامعه شده است.

به گفته آقای پارک هدف از راهبرد کلی کره شمالی در مقابله با همه‌گیری جلوگیری کامل از ورود ویروس به کشور، همزمان با تقویت قابلیت‌‌های درمانی و نیز انجام واکسیناسیون عنوان شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

فرش قرمز برای پوتین در کره شمالی؛ استقبال ویژه کیم جونگ اون و هدایایی که دو رهبر به یکدیگر دادند