کمیسر سازمان ملل متحد: وضعیت حقوق بشر در جهان را هرگز به این بدی ندیده‌‌ام

آوارگان اتیوپی
آوارگان اتیوپی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما به جوامعی نیاز داریم که در عین گوناگونی، در مورد کاهش نابرابری‌ها و پیشبرد کلی حقوق بشر تعهد بنیادین دارند.»

آگهی

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعلام این که وضعیت نقض حقوق بشر در جهان را هرگز به این بدی و به این گستردگی ندیده است، خواستار افزایش تلاش‌ها برای جبران این «عقب‌ماندگی» شد.

خانم باشله در سخنرانی خود در نخستین روز از چهل و هفتمین نشست عادی اعضای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در روز دوشنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در ژنو گفت: «برای جبران بزرگ‌ترین و شدیدترین عقب‌ماندگی‌های حقوق بشری که تاکنون شاهد بوده‌ایم، باید چشم‌اندازی برای تغییر رویه و اقدام هماهنگ داشته باشیم.»

وی گفت: «ما به جوامعی نیاز داریم که در عین گوناگونی، در مورد کاهش نابرابری‌ها و پیشبرد کلی حقوق بشر تعهد بنیادین دارند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم باشله در این جلسه که به طور سنتی به مرور موارد مهم نقض حقوق بشر در جهان اختصاص می‌یابد، به ویژه به «نقض شدید» حقوق بشر در سرکوب اقلیت تیگرای به دست دولت اتیوپی اشاره کرد و گفت که درگیری‌ها در این منطقه بیش از ۳۵۰ هزار نفر را در معرض قحطی قرار داده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب و «نقض جدی» حقوق بشر در استان سین کیانگ چین و منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ ابراز امیدواری کرد که امسال «دسترسی بیشتری» به اطلاعات وضعیت منطقه سین کیانگ وجود داشته باشد.

تاکنون چندین سازمان حقوق بشری دولت چین را متهم کرده‌اند که حداقل یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان سین کیانگ را در «اردوگاه‌های بازآموزی» زندانی کرده‌ است. پکن این رقم را انکار کرده و ادعا می‌کند که این اردوگاه‌ها «مراکز آموزش حرفه‌ای» برای حمایت از اشتغال‌زایی و مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی هستند.

خانم باشله که بارها از مقامات پکن خواستار «دسترسی کامل» به سین کیانگ شده، در اواخر ماه فوریه گذشته بار دیگر خواهان آن شد که چین امکان «ارزیابی کامل و مستقل» از وضعیت حقوق بشر در این منطقه را برای سازمان ملل متحد فراهم کند.

مدافعان حقوق بشر از سازمان ملل متحد خواستار تشدید اقدامات برای توقف نقض حقوق بشر در سین کیانگ شده‌اند.

رئیس جمهوری پیشین شیلی در ادامه تأكید كرد كه با گذشت یک سال از تصویب قانون موسوم به «امنیت ملی» در هنگ كنگ، «نگرانی‌های جدی» در مورد اعمال این قانون وجود دارد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از دولت روسیه نیز خواست تا در چشم‌انداز انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر این کشور، در مورد «احترام به حقوق مدنی و سیاسی» به حامعه جهانی اطمینان بدهد.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد با استناد به پرونده آلکسی ناوالنی، زندانی سیاسی مخالف پوتین و برخورد با تشکیلات مرتبط با او گفت: «من از اقدامات اخیر (روسیه) در تضعیف حق مردم برای ابراز عقاید انتقادی و توانایی آنها برای شركت در انتخابات پارلمانی كه قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، به شدت دلسرد شده‌ام.»

خانم باشله از مسکو خواست که به شیوه خودسرانه و با برچسب زدن به افراد، روزنامه‌نگاران و سازمان‌های غیردولتی به عنوان «افراطی»، «عوامل خارجی» یا «سازمان‌های نامطلوب» پایان دهد.

چند روز سه نهاد مرتبط با شبکه الکسی ناوالنی که به «افراطی‌گری» متهم شده بوند، در دادگاهی غیرعلنی در مسکو محکوم شده و فعالیت آنها ممنوع اعلام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون مستقل سازمان ملل موارد نقض حقوق بشر در غزه را بررسی می‌کند

سه آلمانی به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شدند

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد