Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هزاران مسجد در استان سین کیانگ چین تخریب شده یا آسیب دیده‌اند

Ng Han Guan
Ng Han Guan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس ادعاهای دولت چین، بیش از ۲۴ هزار مسجد در استان سین کیانگ وجود دارد. اما یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در حال حاضر کمتر از ۱۵ هزار مسجد در این استان باقی مانده‌اند و بیش از نیمی از آنها نیز به گونه‌ای آسیب دیده‌اند.

آگهی

مطالعات اندیشکدۀ سیاست استراتژیک استرالیا (ASPI) حاکی از آن است که در سه سال گذشته، هزاران مسجد در استان سین‌کیانگ چین که اقلیت مسلمان اویغور ساکن آن هستند، آسیب دیده یا تخریب شده‌اند.

یافته‌های این تحقیق که به کمک تصاویر ماهواره‌ای همچنین گزارش‌ بازدیدکنندگان و ساکنان این مناطق جمع آوری شده‌اند، نقشۀ گسترده‌ای از توسعه بازداشتگاه ها در استان سین‌کیانگ همچنین تخریب اماکن فرهنگی و مذهبی در این استان را به تصویر می‌کشد.

این اندیشکده می‌گوید که بر اساس ادعاهای دولت چین، بیش از ۲۴ هزار مسجد در این استان وجود دارد و پکن نیز خود را متعهد به به حفاظت و احترام به اعتقادات مذهبی می‌داند. اما یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در حال حاضر کمتر از ۱۵ هزار مسجد در این استان باقی مانده‌اند و بیش از نیمی از آنها نیز به گونه‌ای آسیب دیده‌اند.

علاوه بر مساجد، حدود ۵۰ درصد از اماکن محافظت شدۀ فرهنگی نیز آسیب دیده یا تخریب شده‌اند؛ از جمله تخریب کامل زیارتگاه «اردم مزار» که قدمت آن به قرن ۱۰ برمی‌گردد.

بر اساس این گزارش تخمین زده می‌شود که از سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۰ درصد از مساجد تخریب شده و حدود ۳۰ درصد دیگر نیز به نوعی آسیب دیده باشند که حذف معماری مناره‌ها یا گنبدهای مساجد، برخی از این آسیب‌هاست.

سایت‌های تخریب شده نیز یا به حال خود رها شدند، یا به جاده و پارکینگ تبدیل شده‌اند و یا در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در مناطقی که گردشگران زیادی در رفت و آمد هستند از جمله در شهر اورومچی، مرکز این استان و کاشغر، دومین شهر بزرگ سین‌کیانگ، اگرچه تخریب کمتری به چشم می‌خورد اما گزارش بازدیدگنندگان حاکی از آن است که بسیاری از مساجد یا تعطیل شده‌اند یا کاربری آنها تغییر کرده است.

این اندیشکده همچنین به کمک تصاویر ماهواره‌ای و اسناد رسمی مناقصه ساخت و ساز، موفق به ترسیم نقشه مکان بیش از ۳۸۰ بازداشتگاه در این استان واقع شمال غرب چین شد.

پکن که تا کنون بارها به نقض گسترده حقوق بشر در این استان از جمله نگهداری مسلمانان اویغور در بازداشتگاه‌ها، عقیم سازی اجباری زنان، وضع محدودیت‌های مذهبی و فرهنگی و برپایی اردوگاه‌های کار اجباری متهم شده، این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید سیاست‌هایش در این استان بر مقابله با تروریسم و افراط گرایی مذهبی، همچنین اجرای برنامه‌های کار با هدف کاهش فقر متمرکز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر ظریف به پکن؛ چین خواستار گفت‌وگوهای چند جانبه در منطقه خلیج فارس شد

پمپئو: خامنه‌ای رفتار وحشتناک چین با مسلمانان اویغور را محکوم کند

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم