پژوهش تازه: چین سیاست عقیم سازی اجباری را علیه اویغورها اعمال می کند

پژوهش تازه: چین سیاست عقیم سازی اجباری را علیه اویغورها اعمال می کند
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آدریان زنز، مدیر این پژوهش می گوید شواهد محکمی که از سیاست عقیم سازی اجباری مسلمان اویغور توسط مقامات چین بدست آمده است، مصداق معیارهای ذکر شده در کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره نسل‌کشی است.

آگهی

بر اساس تحقیق تازه منتشر شده «بنیاد جیمز‌تاون»، جامعه مسلمانان اویغور چین قربانی سیاست عقیم سازی اجباری مقامات چین هستند تا از افزایش جمعیت مسلمانان این کشور جلوگیری شود.

آدریان زنز، پژوهشگر آلمانی و مدیر این پژوهش که تاکنون چندین گزارش درباره سیاست چین در منطقه نیمه بیابانی شمال غربی این کشور که محل زندگی اویغورهاست نوشته است می گوید که میزان تولد در این منطقه از سال ۲۰۱۶ تاکنون روند نزولی دارد.

گزارش این پژوهشگر آلمانی بر مبنای اسناد دولتی چین و همچنین مصاحبه با زنان محلی به دست آمده است. برخی از این زنان گفته‌اند که مجبور شده‌اند عقیم شدن را بپذیرند زیرا در غیر اینصورت به اردوگاه فرستاده می شدند.

این پژوهش می گوید که به نظر می رسد مقامات چینی از عقیم سازی اجباری در منطقه عمدتا مسلمان نشین شین‌جیانگ بعنوان بخشی از «یک استراتژی گسترده با هدف سلطه قومی و نژادی» استفاده می کنند.

او نوشته است که نگرانی جدی وجود دارد که مقامات چین کارزار عقیم سازی گسترده را در بین اویغورها به اجرا گذاشته باشند. آدریان زنز نوشته است که شواهد محکمی که از سیاست عقیم سازی اجباری مسلمان اویغور توسط مقامات چین بدست آمده است، مصداق معیارهای ذکر شده در کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره نسل‌کشی است.

این تحقیق به سرعت با واکنش کاخ سفید مواجه شده است.

ایالات متحده آمریکا خواستار «پایان فوری این سوء استفاده های غیر انسانی» شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با محکوم کردن سیاست کنترل جمعیتی اجباری علیه اویغورها، گفته است: «ما از حزب کمونیست چین می خواهیم که فورا این اعمال وحشتناک را متوقت کند و از همه کشورها می خواهیم که در کنار ایالات متحده آمریکا خواستار پایان دادن به این سوء استفادهای غیر انسانی شوند.»

ژاهوا لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به انتظار این گزارش، ادعاهای مطرح شده را رد کرد و گفت که این اتهامات «بی أساس» هستند و منطقه شین‌جیانگ اکنون منطقه‌ای «پایدار و متوازن» به شمار می رود.

واشنگتن و سایر پایتخت‌های کشورهای غربی و همچنین بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری پیش از این چین را متهم کرده‌آند که دست کم یک میلیون مسلمان اویغور را در شمال غربی چین در اردوگاههایی زندانی کرده‌ است که برای آموزش سیاسی مجدد اویغورها مورد استفاده قرار می گیرند.

پکن این اتهامات را رد کرده است و گفته است که آنها مراکز آموزش حرفه‌ای راه‌اندازی کرده‌آند که هدفش کمک به مردم برای یافتن شغل و دور نگه داشتن آنها از افراط‌گرایی و تروریسم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست اروپا از چین: به بازرسان برای بررسی وضعیت ایغورها اجازه ورود بدهید

«سرکوب مسلمانان اویغور»؛ ترامپ مصوبه کنگره آمریکا برای تحریم مقامات چین را امضاء کرد

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟