Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست اروپا از چین: به بازرسان برای بررسی وضعیت ایغورها اجازه ورود بدهید

درخواست اروپا از چین: به بازرسان برای بررسی وضعیت ایغورها اجازه ورود بدهید
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورت اثبات گزارش‌ها درباره وضعیت ایغورها و فشارهای دولت مرکزی روی آنها چین مرتکب جدی نقض حقوق بشرشده است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه شنبه از دولت چین درخواست کرد تا شرایط ورود بازرسان مستقل بین‌المللی به استان سین‌کیانگ، محل سکونت اقلیت مسلمان این کشور، یعنی اویغورها را فراهم کند.

این درخواست اتحادیه اروپا پس از انتشار گزارشی درباره وضعیت اویغورها به پکن ارسال شد. در آخرین گزارش آدریان زنز، پژوهشگر آلمانی امور چین آمده است که این کشور برای کنترل جمعیت ایغورها، زنان این اقلیت مسلمان را به اجبار عقیم کرده یا مجبور به استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویرجینی باتو هنریکسون، سخنگوی بخش روابط خارجی و مسائل امنیتی اتحادیه اروپا می‌گوید در صورت اثبات ادعاهای آدریان زنز، باید گفت که چین به طرز فاجعه باری حقوق بشر را نقض کرده است. نماینده دستگاه دیپلماتیک اتحادیه اروپا گفته چینی‌ها باید دست از این حرکت بردارند و مسئولان این رفتار نیز باید فورا «محاکمه» شوند.

خانم هنریکسون در سخنان روز سه شنبه خود در ساختمان کمیسیون تاکید کرد که اتحادیه اروپا از چین می‌خواهد برای ثبت شواهد واقعی و غیر وابسته اجازه ورود بازرسان مستقل و بین المللی در منطقه سکونت اویغورها فراهم شود.

اویغورها یکی از ۵۶ قومی هستند که در چین زندگی می‌کنند. زبان مادری آنها از خانواده ترکی است و اغلب آنها سنی مذهب و مسلمان هستند. بیش از نیمی از جمعیت ۲۵ میلیون نفری استان سین کیانگ را اویغورها تشکیل می‌دهند. اویغورها در دهه‌های گذشته کل جمعیت این استان را تشکیل می‌دادند اما دولت مرکزی با ارسال اقوام دیگر سعی دارد از گسترش جمعیت این قوم جلوگیری کند.

پیشتر گزارش‌هایی منتشرشده است مبنی بر این که بیش از یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه‌های دولت چین حبس شده‌اند تا با آداب و تربیت مورد نظر «چین کمونیست» از «گمراهی» خارج شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پژوهش تازه: چین سیاست عقیم سازی اجباری را علیه اویغورها اعمال می کند

اسنادی مبنی بر «شستشوی مغزی» اویغورها در اردوگاه‌های چین فاش شد

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند