Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران در آستانه انتخابات ۱۴۰۰؛ دعوت روحانی، تعهد رضایی و وعده همتی

چهار نامزد نهایی انتخابات ۱۴۰۰ در ایران
چهار نامزد نهایی انتخابات ۱۴۰۰ در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری ایران روز پنجشنبه از ایرانیان خواست تا با حضور در پای صندوق‌های رای «فضای سرد انتخابات» را جبران کنند. حسن روحانی پیش از این در نامه‌ای به رهبر ایران خواستار تجدیدنظر در ردصلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان شده بود.

آگهی

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران صبح روز پنجشنبه در حالی پایان یافت که واجدان شرکت در رای گیری از ساعت هفت صبح روز جمعه امکان حضور در مراکز اخذ رای برای انتخاب جانشین حسن روحانی، رئیس جمهوری کنونی را خواهند داشت.

هشتمین رئیس جمهوری ایران به دنبال انصراف سه نفر از نامزدها از بین ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی انتخاب خواهد شد. حسن روحانی روز پنجشنبه از ایرانیان خواست تا با حضور در پای صندوق های رای «فضای سرد انتخابات» را جبران کنند. او پیش از این در نامه ای به رهبر ایران خواستار تجدیدنظر در ردصلاحیت ها از سوی شورای نگهبان شده بود.

هفتمین رئیس جمهوری ایران همچنین طی روزهای اخیر و به دنبال برگزاری مناظره های انتخاباتی از عملکرد هشت ساله خود دفاع کرده بود. وی روز پنجشنبه خطاب به واجدان شرکت در انتخابات گفت: «گله و شکایت ها را برای فردا مد نظر قرار ندهیم و با حضور در پای صندوق به کسی که نزدیکتر به فرد مورد نظرمان است رای دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رضایی وعده کناره‌گیری در نیمه راه در صورت عدم اجرای وعده‌هایش را داد

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین گام کارزار انتخاباتی اش متنی را منتشر کرد که در آن تعهد کرده است در صورت پیروزی در انتخابات و عدم اجرای وعده هایش پس از دو سال از مقامش کنار خواهد رفت.

این در حالی است که جانشین حسن روحانی برای یک دوره چهار ساله از مرداد ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۴ وظیفه اداره دولت را برعهده خواهد داشت. کناره گیری رئيس جمهوری در ایران تاکنون سابقه نداشته است هرچند در برخی برهه ها احتمال کناره گیری محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد از مقام ریاست جمهوری مطرح شده بود.

محسن رضایی در متنی که منتشر کرده متعهد شده است تا در صورت عدم اجرای وعده هایش «فرصت بهتر زندگی کردن» را از ایرانیان نگیرد.

همتی وعده داد ظریف در کابینه‌اش حضور خواهد داشت

عبدالناصر همتی، رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران از آخرین فرصت های تبلیغاتی برای معرفی اولین عضو کابینه احتمالی خود استفاده کرد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته است که در نظر دارد در صورت پیروزی از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران طی هشت سال گذشته برای حضور در دولتش دعوت کند.

عبدالناصر همتی تا چند هفته پیش در کابینه حسن روحانی با محمد جواد ظریف همکار بود. رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران در گفتگو با یورونیوز تصریح کرد که وزیر خارجه فعلی دعوت او به حضور در دولتش را پذیرفته است.

نام محمد جواد ظریف طی ماههای گذشته بارها به عنوان یکی از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده بود. با این حال وزیر امور خارجه ایران هر بار احتمال حضورش در عرصه رقابت های انتخاباتی را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا میزبان مناظره دو تحلیلگر درباره انتخابات ۱۴۰۰ ایران بود

عبدالناصر همتی؛ در جستجوی معجزه برای صعود سیاسی از پلکان اقتصاد

مراسم تشییع رئیسی در مشهد: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است