انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ جلیلی هم پس از مهرعلیزاده و زاکانی از رقابت کنار کشید

محسن مهرعلیزاده، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی در مناظره تلویزیونی انتخاباتی
محسن مهرعلیزاده، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی در مناظره تلویزیونی انتخاباتی Copyright ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علیرضا زاکانی و سعید زاکانی، دو نامزد منتسب به جریان اصولگرا و محسن مهرعلیزاده، نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان تاکنون از ادامه رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایران انصراف دادند.

آگهی

سعید جلیلی، یکی دیگر از نامزدهای منتسب به جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری ایران که پیش‌تر گمانه‌زنی در باره احتمال کنار کشیدن وی از رقابت به نفع نامزد اصلی این جریان مطرح شده بود روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسما از نامزدی انصراف داد.

آقای جلیلی در بیانیه خود ضمن اعلام حمایت از ابراهیم رئیسی آورده است: «اکنون که بخش گسترده ای از آحاد جامعه به برادر گرامی حجه الاسلام و المسلمین جناب اقای سید ابراهیم رئیسی اقبال نشان داده اند شایسته است تا همه باورمندان جبهه انقلاب مبتنی بر آنچه ضرورت گام دوم انقلاب اسلامی است برای آغازی استوار،ازهم اکنون ایشان را با رای خود در قبول این مسئولیت بزرگ یاری رسانند.»

پیش‌تر محسن مهرعلیزاده و علیرضا زاکانی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ایران نیز از این رقابت‌ها کناره‌گیری کرده بودند. زاکانی در نامه انصراف خود تاکید کرد که به نفع ابراهیم رئیسی کنار می‌رود.

وزارت کشور: تاکنون تنها نامه مهرعلیزاده به ستاد انتخابات رسیده است

انصراف سه نفر از هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی رسانه‌ای شده که وزارت کشور ایران اعلام کرده تنها نامه انصراف محسن مهر علیزاده را دریافت کرده است.

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور پذیرش انصراف نامزدها را منوط به اعلام مکتوب درخواست آنها به وزارت کشوردانسته و گفته است: «از آقای زاکانی نامه انصرافی به وزارت کشور واصل نشده است.»

مهرعلیزاده بدون اعلام حمایت از نامزدی انصراف داد

محسن مهرعلیزاده، چهره نزدیک به اصلاح‌طلبان که با شعار «دولت سوم اصلاحات» وارد رقابت‌های انتخاباتی شده بود در بسیاری از نظرسنجی‌های انتخاباتی اقبال زیادی نداشت. او در نامه‌ای به وزارت کشور انصراف خود را اعلام کرد.

استاندار خراسان و رئیس سازمان تربیت‌بدنی در دوره اصلاحات همچنین نتوانست نظر جبهه اصلاحات را جلب کند و این نهاد متشکل از احزاب و سازمان‌های اصلاح طلب اعلام کرده است که در انتخابات پیش رو نامزدی ندارد.

مهرعلیزاده در سه مناظره انتخاباتی تلویزیونی حضور داشت و در این مناظره‌ها انتقادهای زیادی را متوجه ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضاییه ایران و یکی از گزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری کرد. وی در مناظره‌ها بر روی میزان تحصیلات رئیسی دست گذاشت و خطاب به وی گفت: «شما شش کلاس سواد دارید، البته من به سواد حوزوی تان احترام می گذارم ولی این برای اداره کشور کافی نیست.» این موضوع واکنش‌های زیادی را در پی داشت و برخی نیز دکترای مهرعلیزاده در دانشگاه هلند را زیر سوال بردند.

نامه انصراف مهرعلیزاده از انتخابات ریاست جمهوری به عبدالرضا رحمانی فضلی کوتاه است و وی در این نامه که نیمه شب نوشته شده است، تنها به تصمیم خود به انصراف اشاره کرده است.

مهرعلیزاده هنوز جدای از این نامه، موضع‌گیری دیگری نداشته است و مشخص نیست که آیا او به نفع کاندیدای دیگری انصراف داده است یا نه.

انصراف علیرضا زاکانی به نفع ابراهیم رئیسی

علیرضا زاکانی، کاندیدای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری که هم اکنون نماینده مجلس است از این انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.

وی در پیام انصراف خود از کاندیداتوری تاکید کرد که هدف پیروزی «جبهه انقلاب» بود. وی افزود: «اینک با اقبال مردم، مصداق تحقق آن برادر عزیزم آقای رئیسی است.»

وی با این حال با ارجاع به فرهنگی که از آن به عنوان «فرهنگ بسیجی» نام برده است گفت: «انصراف از طی مسیر معنا ندارد. این آغاز یک راه است.»

زاکانی دو هفته پیش پس از پایان یک برنامه تبلیغاتی در تلویزیون گفته بود: «برنامه‌های من از همه شش نامزد دیگر جامع‌تر است، بیان نامزد پوششی بودن هم توهین به بنده و هم توهین به آقای رئیسی است».

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ ۲۸ خرداد برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۱۴۰۰؛ موضع‌گیری میرحسین موسوی و کشمکش علی لاریجانی با شورای نگهبان

سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ آخرین کری خوانی های رودرروی نامزدها

زمزمه‌ها از رد صلاحیت رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری