Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات ۱۴۰۰؛ موضع‌گیری میرحسین موسوی و کشمکش علی لاریجانی با شورای نگهبان

تبلیغات انتخاباتی ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه ایران
تبلیغات انتخاباتی ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میرحسین موسوی که از ۱۱ سال پیش تاکنون در حصر به سر می‌برد از انتخابات «تحقیرآمیز و مهندسی‌شده» انتقاد کرد.

آگهی

انتقادها از شورای نگهبان در ایران به دلیل ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حالی همچنان ادامه دارد که کمتر از یک هفته به پایان دوره تبلیغات و روز رای گیری زمان باقی مانده است.

میرحسین موسوی، رقیب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ روز شنبه به جمع منتقدان از ردصلاحیت ها در این دوره از انتخابات پیوست و از «انتخابات های تحقیرآمیز و مهندسی شده» انتقاد کرد. او که از ۱۱ سال پیش و به دنبال اعتراض های گسترده به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در حصر به سر می برد در بیانیه خود نوشت: «در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات های تحقیرآمیز و مهندسی شده به جان آمده اند. کسانی که حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده ای برای آینده کشور بشوند.»

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین و رقیب میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ از جمله ردصلاحیت شدگان در این دوره از انتخابات است.

آخرین نخست وزیر ایران ضمن انتقاد از نظارت استصوابی شورای نگهبان در بیانیه خود آورده است: «در صورت تداوم بدعت نظارت استصوابی عنوان جمهوری اسلامی ایران در زمانی نه چندان دور بی معنا خواهد شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فائزه هاشمی: در دوره حکومت اسلامی هستیم، پدرم به همتی رای می‌داد اما من شرکت نمی‌کنم

میرحسین موسوی در حالی از «زمانی نه چندان دور» برای «بی معنا شدن» عنوان نظام برآمده از انقلاب سال ۵۷ سخن می گوید که فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس ایران بر این باور است که دوره «جمهوریت» به پایان رسیده و دوره «حکومت اسلامی» آغاز شده است. فرزند رئیس جمهوری اسبق ایران در سخنانی در کلاب هاوس گفت که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شرکت نخواهد کرد.

فائزه هاشمی گفت: «حتی اگر کسی غیر از خودشان از صندوق در بیاید هم نمی تواند کاری کند.»

او همچنین افزود که اگر پدرش زنده بود در این دوره از انتخابات به عبدالناصر همتی، رئیس کل پیشین بانک مرکزی رای می داد اما شخص او چنین کاری نخواهد کرد.

کشمکش لاریجانی با شورای نگهبان

AP Photo
علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس ایرانAP Photo

در تحولی دیگر علی لاریجانی، رئیس پیشین قوه مقننه که در این دوره از انتخابات برای اولین بار از طرف شورای نگهبان از شرکت در یکی از رقابت های انتخاباتی محروم شد در نامه ای به این شورا خواستار «اعلام رسمی و عمومی» دلایل عدم احراز صلاحیت خود «بدون هرگونه پرده پوشی» شد.

نامه رئیس پیشین مجلس به شورای نگهبان حدود یک هفته پس از سخنان علی خامنه ای، رهبر ایران درباره «جفا و ظلم» به برخی نامزدها در جریان بررسی صلاحیت ها نوشته شده است. علی لاریجانی در نامه خود به «اثبات کذب بودن گزارش های داده شده» به شورای نگهبان اشاره کرده است. رهبر ایران نیز در سخنان روز ۱۴ خرداد خود از «گزارش های خلافی» سخن گفت که درباره برخی نامزدها و خانواده های آنها منتشر شده بود. علی خامنه ای بدون ذکر نام شورای نگهبان یا نهادی دیگر خواستار «جبران» این ماجرا شده بود.

شورای نگهبان پس از سخنان رهبر ایران ضمن دفاع از عملکرد خود حاضر به عقب نشینی از تصمیم اولیه اعلام شده در بررسی صلاحیت نامزدها نشد. در اطلاعیه این نهاد آمده بود که «گزارش های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است.»

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا روز شنبه در واکنش به نامه علی لاریجانی نیز تاکید کرد که تصمیم ۱۲ عضو شورای نگهبان «براساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد» گرفته شده است. وی همچنین ضمن رد اعلام دلیل ردصلاحیت ها در صفحه توئیتر خود نوشت که برای چنین اقدامی در «قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است.»

علی لاریجانی غروب شنبه مجددا با صدور بیانیه ای موضع سخنگوی شورای نگهبان را «بهانه و آدرس غلط» توصیف و بر حق خود مبنی بر مطالبه «اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد» مورد استناد شورا در عدم احراز صلاحیت خود تاکید کرد. رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در نامه خود با امضای «بنده خدا، علی لاریجانی» با اشاره به موضع رهبر ایران در دیدار سال ۱۳۸۲ یا اعضای شورای نگهبان این سئوال را خطاب به مسئولان این شورا مطرح کرده است که آیا این مرتبه جای «استصحاب» نبود؟

ردصلاحیت های گسترده در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای بسیاری این شائبه را پدید آورده است که مجموعه حاکمیت جمهوری اسلامی حتی به قیمت «مشارکت پائین در انتخابات» و «عدم حضور رقیب جدی» به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه است. از زمینه چینی برای معرفی ابراهیم رئیسی به عنوان سومین رهبر تاریخ جمهوری اسلامی پس از علی خامنه ای، ۸۲ ساله به عنوان یکی از دلایل احتمالی اتخاذ چنین تصمیمی یاد می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ جلیلی هم پس از مهرعلیزاده و زاکانی از رقابت کنار کشید

احمدی‌نژاد در گفتگو با یورونیوز به اروپا توصیه کرد از زیر سایه آمریکا بیرون بیاید

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است