Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پوتین گزارش تحویل ماهواره پیشرفته به ایران را «چرند» و «خبر جعلی» خواند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش واشنگتن‌پست آمده بود که توانایی تجسسی ایران برای نظارت بر تجهیزات و تاسیسات کشورهای منطقه با استفاده از ماهواره روسی افزایش خواهد یافت.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه گزارش منتشرشده مبنی بر آمادگی کشورش برای تحویل یک ماهواره پیشرفته به ایران را رد کرد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که مسکو در نظر دارد یک ماهواره از نوع «کاناپوس وی» را در اختیار ایران بگذارد. رئیس جمهوری روسیه ضمن «چرند» خواندن این گزارش گفت: «تنها اخبار جعلی است و من هیچ اطلاعی از چنین چیزی ندارم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت که روابط کشورش با آمریکا به «پائین ترین سطح» رسیده است. گزارش واشنگتن پست در آستانه دیدار روز چهارشنبه ولادیمیر پوتین با جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا در سوئیس منتشر شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش آمده بود که توانایی تجسسی ایران برای نظارت بر تجهیزات و تاسیسات کشورهای منطقه با استفاده از ماهواره روسی افزایش خواهد یافت. این ماهواره مجهز به دوربین با کیفیت بالا است. 

چند مقام فعلی و پیشین آمریکایی نیز در گفتگو با واشنگتن پست گفته بودند که پرتاب این ماهواره قرار است طی چند ماه آینده انجام شود و مقامات سپاه پاسداران ایران تاکنون چند بار برای مذاکره در این باره به روسیه سفر کرده اند. این منابع افزوده اند که پرتاب ماهواره قرار است از روسیه انجام شود.

در گزارش واشنگتن پست همچنین آمده است که گروهی از متخصصان روسی به ایران سفر کرده اند تا نحوه استفاده از این ماهواره را به گروهی از کارشناسان ایرانی که در مرکزی در نزدیکی کرج مستقر هستند آموزش دهند. 

سازمان فضایی ایران دو هفته پیش اعلام کرده بود که در حال «طراحی چهار ماهواره» و «آماده سازی پنج ماهواره» برای پرتاب است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن نخستین سفر خود به اروپا را با هشدار به روسیه آغاز کرد

پوتین: آمریکا مطمئن از خود راهی را می‌رود که اتحاد جماهیر شوروی رفت

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد