Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه فرانسه دولت را به دلیل رفتار «ناشایست» پلیس با دانش‌آموزان رنگین‌پوست جریمه کرد

عکس تزئینی از پلیس فرانسه
عکس تزئینی از پلیس فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه تجدیدنظر پاریس با لغو حکم قبلی، اعلام کرد که پلیس در بررسی هویت سه دانش آموز رنگین پوست دبیرستانی در سال ۲۰۱۷ رفتاری تحقیرآمیز داشته است.

آگهی

دادگاه تجدیدنظر پاریس با لغو حکم قبلی، اعلام کرد که پلیس در بررسی هویت سه دانش آموز رنگین پوست دبیرستانی در سال ۲۰۱۷ رفتاری تحقیرآمیز داشته است.

دادگاه روز سه شنبه دولت فرانسه را به دلیل «سوء رفتار عمدی» در ایست‌های بازرسی که در مارس ۲۰۱۷ انجام شد، مقصر شناخت و به پرداخت ۱۵۰۰ یورو به عنوان غرامت به هر یک از جوانان محکوم کرد.

سه دانش آموز رنگین پوست با این عنوان که به دلیل نژادشان مورد تحقیر قرار گرفته‌اند، شکایتی را علیه دولت تنظیم کردند. آنان مدعی بودند که بررسی مدارک شناسایی شان مقابل دید همکلاسی هایشان، معلم شان و رهگذران صورت گرفته است.

در دسامبر ۲۰۱۸ ، دادگاه بدوی شکایت این دانش آموزان را رد و اعلام کرد که اتهام تبعیض قابل استناد نیست زیرا همه ۱۸ دانش آموز در قطار، رنگین پوست بودند و فقط سه نفر بازرسی شدند.

اما دادگاه تجدیدنظر پذیرفت که رفتار با این دانش‌آموزان نسبت به سایر مسافران در ایستگاه قطار که اکثراً سفیدپوست بودند، تبعیض آمیز بوده است.

وکیل شاکیان به سایت خبری مدیاپارت گفت که تصمیم روز سه شنبه دادگاه پیام واضحی به وزارت کشور و پلیس ارسال می‌کند. او همچنین این تصمیم را یک پیروزی مهم قانونی دانست که می‌تواند زمینه ساز به جریان افتادن پرونده قضایی دیگری باشد که به ادعای نژادپرستی سیستمی در پلیس فرانسه رسیدگی می‌کند.

چندین نهاد حقوق بشری بین‌المللی و محلی در شکایت خود ادعا کرده‌اند که پلیس تحت تأثیر خصوصیات نژادی تصمیم می‌گیرد از چه افرادی مدارک شناسایی بخواهد. از همین رو عمدتا مردان جوان از اقلیت ها هدف این نوع بازرسی ها قرار می‌گیرند.

مدافعان حقوق اقلیت‌ها از آنجا که دولت فرانسه تا کنون هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای انجام نداده است در تلاش هستند تا دولت را به دادگاه بکشانند.

پیشتر در نوامبر ۲۰۱۶ نیز یک دادگاه تجدیدنظر، دولت را به دلیل بازرسی کارت شناسایی یک شهروند به صورت تبعیض آمیز محکوم کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود ادعاهای متعدد مبنی بر سلیقه ای بودن برخورد پلیس فرانسه برای بررسی هویت مظنونان، شکایت های محدودی در دادگاه ها ثبت می‌شود. برخی فعالان مدنی بر این نظر هستند که قربانیان به دلیل ترس از عواقب شکایت از پلیس به دادگاه ها مراجعه نمی‌کنند.

دیده بان حقوق بشر در بررسی‌های خود در ژوئن ۲۰۲۰ به این نتیجه رسید که پلیس فرانسه از قدرت گسترده «توقف و بازرسی»خود برای انجام بازرسی های تبعیض آمیز از پسران و مردان سیاه پوست و عرب سوء استفاده می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که به رئیس جمهور فرانسه سیلی زد به زندان محکوم شد

الیزه: ماکرون از خشونت پلیس فرانسه علیه مرد سیاه‌پوست بسیار شوکه شده است

استفاده پلیس فرانسه از خشونت و گاز اشک‌آور برای برچیدن اردوگاه غیررسمی مهاجران در پاریس