رئیس جمهوری تونس: باید مکانیزم جدیدی برای عدالت در جهان ایجاد کنیم

رئیس جمهوری تونس: باید مکانیزم جدیدی برای عدالت در جهان ایجاد کنیم
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Aissa BOUKANOUNیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قیس سعید: «رویکرد امنیتی برای مهار موج مهاجرت به سوی اروپا کافی نیست. اگر مهاجران غیرقانونی به آرزوهایشان برسند، خوب زندگی کنند و بتوانند رویاهایشان را تحقق دهند و از همان فرصت‌هایی برخوردار شوند که شهروندان اروپایی در کشورشان برخوردارند، موضوع مهاجرت به این شکل مطرح نخواهد بود.»

اتحادیه اروپا اخیرا مذاکرات با تونس را با هدف احیای برنامه مشارکت جهانی مهاجرت در ازای حمایت از تونس برای اطمینان از انتقال دموکراتیک موفقیت آمیز افزایش داده است. اینها محورهای اصلی گفتگوی ما با قیس سعید، رئیس جمهوری تونس در حاشیه دیدارهایش در بروکسل با رهبران اروپایی است.

یورونیوز: شما برای ملاقات‌های کاری در بروکسل هستید، چندین موضوع با اهمیت برای بحث با مقامات اروپایی بویژه مشارکت در زمینه مهاجرت روی میز است. کشور شما از نظر تبادل اطلاعات در مورد عزیمت مهاجران غیرقانونی از تونس به اروپا، چه استراتژیی برای همکاری اتخاذ خواهد کرد؟

قیس سعید: «من در موارد بسیاری درباره این موضوع صحبت کرده‌ام، در مورد مهاجرت غیرقانونی یا بی قاعده. بسیاری درباره حل این مشکل بر اساسا نگرش امنیتی صحبت می کنند اما واضح است که این رویکرد برای مهار موج مهاجرت کافی نیست. اگر مهاجران غیرقانونی به آرزوهایشان برسند، خوب زندگی کنند و بتوانند رویاهایشان را تحقق دهند و از همان فرصت‌هایی برخوردار شوند که شهروندان اروپایی در کشورشان برخوردارند، موضوع مهاجرت به این شکل مطرح نخواهد بود. بهتر است به جای تحلیل این پدیده، دلایل واقعی مهاجرت مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از مهاجران غیرقانونی که از تونس و شمال آفریقا به اروپا می روند، مورد سوء استفاده سازمانهای تبهکار قرار می گیرند که امکاناتی برای آنها فراهم می کنند و آنها را در معرض کارهای غیرقانونی قرار می دهند و حقوق پناهجویان را نقض می کنند. ما همچنین باید درباره مهاجرت قانونی دانشگاهیان و سایر کارگران ماهر هم صحبت کنیم. مثلا در سال گذشته نزدیک به پانصد پزشک به اروپا مهاجرت کرده‌اند.»

یورونیوز: چه منابع ضروریی تونس از اتحادیه اروپا برای مبارزه با شبکه های قاچاق انسان که در تونس فعال اند، مطالبه می کند؟

قیس سعید: «برای مقابله با این شبکه‌ها، باید در تونس و همچنین در اروپا که این مهاجران را در مزارع یا در کارخانجات به کار می گیرند، آنچه بازار سیاه یا بدون مدارک کار گفته می شود، اقدام کنیم. بنابراین لازم است که با شبکه‌هایی که انسانها را در اروپا قاچاق می کنند هم مبارزه کنیم. در اینجا هیچ گونه امنیت و صلحی نخواهد بود مگر اینکه عللی که منجر به مهاجرت‌های غیرقانونی شده است را از بین ببریم . برخی از مهاجران غیرقانونی مجبور به این کار شده‌اند زیرا آنها همه امید خود را از دست داده‌اند و هیچ رویایی ندارند.»

یورونیوز: اتحادیه اروپا و تونس در سال ۲۰۱۲ مشارکتی حاوی برخی امتیازات آغاز کردند همراه با یک برنامه اقدام که در آن اولویت به توسعه اقتصادی اجتماعی داده شد. به لطف این همکاری شما چگونه می توانید برای ایجاد فرصت های شغلی برای مقابله با بیکاری جوانان در تونس اقدام کنید؟

قیس سعید: «توافق نامه‌هایی با تعدادی از کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد شغل برای جوانان وجود دارد. من به آنها گفتم ما باید مکانیزم جدیدی برای ایجاد عدالت در جهان ایجاد کنیم.»

یورونیوز: آیا اروپایی ها به شما گوش می کنند وقتی به آنها درباره مشکلاتی که در تهیه مقدار کافی واکسن کووید دارید، می گویید تا از انتقال بیشتر ویروس جلوگیری کنید؟

قیس سعید: «بله آنها به ما گوش می دهند. من اینجا درباره راه حل های عملیاتی صحبت می کنم. در تونس ما چندین برنامه عملی در مورد واکسیناسیون داریم اما آنها هنوز ناکافی و ناکارآمدند. طی روزهای اخیر، ما از مناطق مختلف تونس سیگنال های هشدار در ارتباط با کمبود اکسیژن و تجهیزات پزشکی دریافت کردیم اما توانستیم شرایط را کنترل کنیم این شرایط فاجعه بار می تواند با کمک جهانی درمان شود و نه اقدام یک کشور.»

یورونیوز: به موضوع مبارزه با تروریسم بپردازیم. درست بعد از انقلاب ۲۰۱۱، تونس با بازگشت گسترده جنبش‌های جهادی که در نزدیگی مرزهای لیبی و الجزایر فعال هستند، روبرو شد، اکنون تونس در چه مرحله‌ای از مبارزه با گروههای جهادی است؟‌

قیس سعید: «تونس کشوری نیست که روزانه مورد حمله تروریسم باشد. ما یک کشور امن هستیم. ما باید جامعه مان را با ایجاد بستری از ارزش های فرهنگی با هدف حفاظت مردم ایمن کنیم تا آنها درگیر تروریسم نشوند چرا که این گروهها افرادی را جذب می کنند که از نظر ذهنی آسیب پذیر هستند.»

یورونیوز: امسال شاهد برقراری روابط رسمی و دیپلماتیک برخی کشورهای عربی با اسرائیل بودیم. نگاه تونس به این موضوع چگونه است؟

قیس سعید: «ما به آزادی کشورها در تصمیم گیری هایشان احترام می گذاریم. ما اصلا نمی خواهیم در تصمیات دولت ها دخالت کنیم. آنها آزاد هستند و ما هم در تصمیماتمان آزادیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی تونس؛ تحقیقات قوه قضائیه در مورد احزاب عمده اسلامگرا فاش شد

اتحادیهٔ اروپا خواستار بازگشت هرچه سریعتر ثبات بنیادین در تونس شد

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد