بریتانیا با نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین توافق‌نامه تجاری پسابرکسیت امضا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Norway Britain
Norway Britain   -  Copyright  AP Photo

بریتانیا روز جمعه از توافق تجاری پسابرکسیت با نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین به ارزش ۲۱.۶ میلیارد پوند خبر داد.

در بیانیه دولت بریتانیا آمده است: «توافق امروز، اولین توافق حاصل شده با این سه کشور اروپایی در موضوع تجارت الکترونیک و کسب و کارهای کوچک است.»

لیز تروس، وزیر تجارت بریتانیا پیش‌بینی کرد که این توافق منجر به ایجاد «یک رونق تجاری بزرگ» در فعالیت‌های اقتصادی هر چهار کشور شود.

او گفت: «این توافق موضوعات مهمی مانند فعالیتهای تجاری دیجیتال و تعیین تعرفه‌های پایین‌تر بر محصولات غذایی و کشاورزیِ با کیفیت بریتانیا را شامل می‌شود و کسب و کارها را در سراسر کشور تقویت خواهد کرد.»

وی افزود که در چهارچوب این توافق، شرکت‌های بریتانیایی می‌توانند محصولاتشان را «بدون پر کردن فرم‌های کاغذی» به این سه کشور صادر کنند؛ چراکه تمام اسناد لازم را می‌توان به صورت الکترونیکی تکمیل کرد و انتقال داد.

مهمترین طرف تجاری در این توافق، کشور نروژ است و پیش بینی می‌شود که در چهارچوب آن، تعرفه‌های گمرکی برای صادرات برخی محصولات کشاورزی همچون پنیر چدار بریتانیا تا ۲۷۷ درصد کاهش یابد.

نرخ تعرفه‌های کمرگی برای صادرات گوشت خوک، طیور، برخی از ماهی‌ها و صدف‌ها نیز بطور قابل توجهی کاهش خواهد یافت و به گفته خانم وزیر کمک می‌کند تا «۱۸ هزار شغل در بخش پرورش ماهی حفظ شود».

ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نیز در سوی دیگر معامله اعلام کرد: «دولت درباره یک توافقنامه تجارت آزاد گسترده با بریتانیا مذاکره کرد. بر این اساس، در جایی که پیمان منطقه اقتصادی اروپا [EEA] مراودات تجاری با بریتانیا را پوشش نمی‌دهد، شرکتهای صادرات محور نروژ همچنان به بزرگترین بازار صادرات این کشور، در خارج از اتحادیه اروپا، دسترسی خواهند داشت.»

خانم سولبرگ افزود: «شاید این توافق تجارت آزاد به اندازه پیمان منطقه اقتصادی اروپا [که علاوه بر کل اتحادیه اروپا سه کشور ایسلند، نروژ و لیختن‌اشتاین را در بر می‌گیرد] رضایت‌بخش نباشد، اما این بزرگترین توافق تجارت آزادی است که ما تاکنون امضا کرده‌ایم.»