Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا با نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین توافق‌نامه تجاری پسابرکسیت امضا کرد

Norway Britain
Norway Britain Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمترین طرف تجاری در این توافق، کشور نروژ است و پیش بینی می‌شود که در چهارچوب آن، تعرفه‌های گمرکی برای صادرات برخی محصولات کشاورزی بریتانیا تا ۲۷۷ درصد کاهش یابد.

آگهی

بریتانیا روز جمعه از توافق تجاری پسابرکسیت با نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین به ارزش ۲۱.۶ میلیارد پوند خبر داد.

در بیانیه دولت بریتانیا آمده است: «توافق امروز، اولین توافق حاصل شده با این سه کشور اروپایی در موضوع تجارت الکترونیک و کسب و کارهای کوچک است.»

لیز تروس، وزیر تجارت بریتانیا پیش‌بینی کرد که این توافق منجر به ایجاد «یک رونق تجاری بزرگ» در فعالیت‌های اقتصادی هر چهار کشور شود.

او گفت: «این توافق موضوعات مهمی مانند فعالیتهای تجاری دیجیتال و تعیین تعرفه‌های پایین‌تر بر محصولات غذایی و کشاورزیِ با کیفیت بریتانیا را شامل می‌شود و کسب و کارها را در سراسر کشور تقویت خواهد کرد.»

وی افزود که در چهارچوب این توافق، شرکت‌های بریتانیایی می‌توانند محصولاتشان را «بدون پر کردن فرم‌های کاغذی» به این سه کشور صادر کنند؛ چراکه تمام اسناد لازم را می‌توان به صورت الکترونیکی تکمیل کرد و انتقال داد.

مهمترین طرف تجاری در این توافق، کشور نروژ است و پیش بینی می‌شود که در چهارچوب آن، تعرفه‌های گمرکی برای صادرات برخی محصولات کشاورزی همچون پنیر چدار بریتانیا تا ۲۷۷ درصد کاهش یابد.

نرخ تعرفه‌های کمرگی برای صادرات گوشت خوک، طیور، برخی از ماهی‌ها و صدف‌ها نیز بطور قابل توجهی کاهش خواهد یافت و به گفته خانم وزیر کمک می‌کند تا «۱۸ هزار شغل در بخش پرورش ماهی حفظ شود».

ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نیز در سوی دیگر معامله اعلام کرد: «دولت درباره یک توافقنامه تجارت آزاد گسترده با بریتانیا مذاکره کرد. بر این اساس، در جایی که پیمان منطقه اقتصادی اروپا [EEA] مراودات تجاری با بریتانیا را پوشش نمی‌دهد، شرکتهای صادرات محور نروژ همچنان به بزرگترین بازار صادرات این کشور، در خارج از اتحادیه اروپا، دسترسی خواهند داشت.»

خانم سولبرگ افزود: «شاید این توافق تجارت آزاد به اندازه پیمان منطقه اقتصادی اروپا [که علاوه بر کل اتحادیه اروپا سه کشور ایسلند، نروژ و لیختن‌اشتاین را در بر می‌گیرد] رضایت‌بخش نباشد، اما این بزرگترین توافق تجارت آزادی است که ما تاکنون امضا کرده‌ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارشنبه آخرین مهلت شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا برای کار و اقامت در بریتانیا

اولین گام بریتانیا پس از برکسیت؛ تفاهم اولیه تجارت آزاد با استرالیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند