Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جاسوسی واشنگتن از سیاستمداران اروپایی؛ نروژ سفیر آمریکا را احضار کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در واکنش به این افشاگری که یادآور رسوایی‌ شنودهای افشا شده از سوی ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ میلادی است، مقامات پاریس، برلین و شماری دیگر از پایتخت‌های اروپایی خواستار توضیح دانمارک و ایالات متحده شدند.

آگهی

نروژ روز پنج‌شنبه عالی‌ترین مقام سفارت ایالات متحده در این کشور را پس از افشای اخبار جاسوسی آمریکا از سیاستمداران چهار کشور اروپایی از جمله این پادشاهی‌نشین واقع در شمال اروپا احضار کرد.

فرانک بکه‌-ینسن، وزیر دفاع نروژ در پیامی توییتری نوشت: «وزارت دفاع امروز میزبان نشستی با حضور فرستاده آمریکا در اسلو بود. در این جلسه ما به‌طور روشن اعلام کردیم که جاسوسی از متحدان غیرقابل قبول است.»

این هشدار پس از آن به طرف آمریکایی داده شد که گزارش تحقیقات تلویزیون عمومی دانمارک که یکشنبه گذشته منتشر شد، نشان داد واشنگتن دست‌کم تا سال ۲۰۱۴ میلادی از شبکه کابل‌های زیردریایی دانمارک برای شنود گفتگوهای شخصیت‌های سیاسی در چهار کشور آلمان، سوئد، نروژ و فرانسه استفاده کرده است.

این گزارش همچنین حاکیست که آژانس امنیت ملی آمریکا به کمک دانمارک توانسته است به پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی، ارتباطات اینترنتی، جستجوها و چت‌های مقاماتی همچون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانک‌-والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه وقت آن کشور و رئیس جمهور کنونی دسترسی یابد.

در واکنش به این افشاگری که یادآور رسوایی‌ شنودهای افشا شده از سوی ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ میلادی است، مقامات پاریس، برلین و شماری دیگر از پایتخت‌های اروپایی خواستار توضیح دانمارک و ایالات متحده شدند.

پس از برگزاری دیدار روز پنج‌شنبه ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نیز اعلام کرد: «خوشحالم که آمریکایی‌ها به صراحت گفتند که در سال ۲۰۱۴ میلادی سیاستشان را در قبال متحدانشان تغییر دادند و اعلام کردند که با ما و دیگر کشورها برای روشن شدن آنچه اتفاق افتاده، همکاری خواهند کرد.»

او افزود که با مته فردریکسن، همتای دانمارکی خود نیز گفتگو کرده است. خانم سولبرگ گفت: «بار دیگر به او گفتم ما جاسوسی علیه دوستان نزدیک و متحدان را غیرقابل قبول و غیر ضروری می‌دانیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری یک مرد بریتانیایی به اتهام جاسوسی برای روسیه در سفارت بریتانیا در برلین

نروژ،اسپانیا،ایرلند کشور فلسطین را به رسمیت شناختند؛ لهستان حمایت کرد؛ فرانسه:شرایط هنوز فراهم نیست

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست