دستگیری یک مرد بریتانیایی به اتهام جاسوسی برای روسیه در سفارت بریتانیا در برلین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سفارت بریتانیا در برلین
سفارت بریتانیا در برلین   -   کپی رایت  AP Photo

پلیس آلمان یک مرد بریتانیایی را که در سفارت بریتانیا در برلین مشغول به کار بود به اتهام انتقال مدارک به سرویس اطلاعاتی روسیه در ازای دریافت پول نقد دستگیر کرد.

دادستان‌های آلمانی گفته‌اند مدارکی که نشان می‌دهد این فرد با ماموران اطلاعاتی روسیه در تماس بوده را در آپارتمان او پیدا کرده است. پلیس بریتانیا هم اعلام کرده این مرد ۵۷ سال سن داشته است.

دادستان ارشد فدرال آلمان در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد می‌نویسد: «این مرد دست‌کم در یک مورد، اسنادی که در جریان فعالیت‌های حرفه‌ای خود به دست آورده را به نماینده یک سرویس اطلاعاتی روسیه منتقل کرده است. متهم برای انتقال این اطلاعات مبالغی را هم دریافت کرده که مقدار آن مشخص نیست.»

یک منبع امنیتی هم به خبرگزاری رویترز گفته است انگیزه این مرد احتمالا پول بوده است. به گفته این منبع، وی به عنوان کارمند محلی به منابع محرمانه دسترسی نداشته است. همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از منبع خود می‌گوید سرویس ضد اطلاعات بریتانیا MI5 در دستگیری این فرد نقش داشته‌است.

رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند این فرد اسنادی حاوی اطلاعات مربوط به مبارزه با تروریسم را در اختیار روس‌ها قرار داده است. سرویس امنیت فدرال روسیه و همچنین اطلاعات خارجی این کشور به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخی ندادند. سفارت روسیه در آلمان هم از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرد.

سفارت بریتانیا در برلین در نزدیکی دروازه نمادین برندبورگ و در فاصله ۲۵۰ متری سفارت روسیه قرار دارد.

گفته می‌شود فرد مظنون روز سه‌شنبه در پستدام و خارج از برلین دستگیر شده است. به گفته دادستان تا زمان دستگیری همچنان به عنوان کارمند محلی سفارت مشعول به کار بوده است. دادستان همچنین اعلام کرده دستگیری این فرد حاصل تحقیقات مشترک مقام‌های آلمانی و بریتانیایی بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید