Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«جاسوسی آمریکا از رهبران اروپایی به کمک دانمارک»؛ فرانسه و آلمان توضیح خواستند

صدراعظم آلمان
صدراعظم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه یک تحقیق رسانه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که سرویس اطلاعاتی دانمارک به آمریکا کمک کرده بود تا از رهبران اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان جاسوسی کند.

آگهی

فرانسه و آلمان روز دوشنبه از دانمارک و آمریکا خواستند تا درباره تازه ترین گزارش های منتشرشده از جاسوسی واشنگتن از رهبران اروپایی توضیح دهند.

نتیجه یک تحقیق رسانه ای که روز یکشنبه منتشر شد نشان می دهد که سرویس اطلاعاتی دانمارک به آمریکا کمک کرده بود تا از رهبران اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان جاسوسی کند. تلویزیون دولتی دانمارک یکشنبه شب گزارشی از نتیجه این تحقیق را به همراه چند رسانه اروپایی دیگر منتشر کرد.

بنا به این گزارش ایالات متحده تا سال ۲۰۱۴ از شبکه اطلاعاتی دانمارک برای شنود شماری از رهبران اروپایی از جمله مسئولان آلمان، سوئد، نروژ و فرانسه استفاده می کرد. انتشار این گزارش هشت سال پس از افشای پرونده جاسوسی آمریکا از رهبران اروپایی ابعاد جدیدی به این پرونده بخشیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کلمان بون، وزیر مشاور فرانسه در امور اروپایی روز دوشنبه در واکنش به گزارش منتشرشده درباره نقش دانمارک در جاسوسی آمریکا از رهبران اروپا این موضوع را «بسیار جدی» توصیف کرد. این عضو دولت فرانسه همچنین احتمال تاثیرگذاری گزارش های منتشرشده بر آینده همکاری های اتحادیه اروپا با آمریکا را رد نکرد.

هرچند جاسوسی ایالات متحده از رهبران اروپایی از جمله آنگلا مرکل به دنبال افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق اداره اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مشخص شده بود اما افشای کمک یکی از اعضای اتحادیه اروپا به واشنگتن در این امر تازگی دارد.

دانمارک یکی از نزدیکترین متحدان آمریکا در اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور تنها کشور منطقه اسکاندیناوی است که همزمان عضو ناتو و اتحادیه اروپا است.

علاوه بر فرانسه و آلمان کشورهای سوئد و نروژ نیز در واکنش به گزارش تلویزیون دولتی دانمارک خواستار توضیح کپنهاگ در این باره شدند. ادوارد اسنودن نیز در واکنش به این گزارش در صفحه توئیتر خود از دولت های آمریکا و دانمارک خواست با «شفافیت کامل» درباره جاسوسی از رهبران اروپایی اطلاع رسانی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای اروپا از وضعیت زندانی‌ها در فرانسه «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

تندیس ادوارد اسنودن، ساخته هنرمندان ناشناس در پارک نیویورک نصب شد

اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرد