نخستین زن فضانورد اروپایی به فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ایتالیایی
سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ایتالیایی   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

آژانس فضایی اروپا تایید کرد که سامانتا کریستوفورتی نخستین زن اروپایی خواهد بود که فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی را در سال ۲۰۲۲ بر عهده می‌گیرد.

تاکنون کمتر از ۶۰۰ فضانورد به فضا سفر کرده‌اند که تنها حدود ۱۰ درصد آن‌ها زن بوده‌اند.

کریستوفورتی پیش از این در سال ۲۰۱۴ به مدت ۱۹۹ روز و ۱۶ ساعت در فضا بود و رکورد طولانی‌ترین سفر فضایی بدون وقفه را در اروپا در اختیار دارد.

این فضانورد ۴۴ ساله متولد میلان، سومین زن فرمانده در ایستگاه بین‌المللی فضایی پس از دو زن فضانورد آمریکایی خواهد بود.

ناسا، سازمان فضایی فدرال روسیه، آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا با اتفاق آرا تصمیم می‌گیرند که کدام فضا نور هدایت ایستگاه فضایی بین‌المللی را بر عهده بگیرد.

او قرار است در سال ۲۰۲۲ به همراه دو فضانورد ناسا با فضاپیمای اسپیس‌ایکس از ایستگاه فضایی فلوریدا برای بار دوم به فضا برود.

سامانتا می‌گوید: «بازگشت به ایستگاه فضایی بین‌المللی به نمایندگی از اروپا باعث افتخار است.» وی تاکید کرد که مشتاقانه منتظر تجربه‌ای است که در فضا و زمین به دست آورده است تا تیم بسیار توانمندی را در مدار هدایت کند.

ژوزف آشباخر، مدیرکل آژانس فضایی اروپا می‌گوید: «نامزدی سامانتا به‌‌عنوان فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی الهام بخش برای نسلی است که در حال حاضر برای پیوستن به فضانوردان آژانس فضایی اروپا متقاضی هستند.»

به گفته آژانس فضایی اروپا، کریستوفورتی پنجمین فضانورد این سازمان است که فرماندهی ایستگاه بین‌المللی فضایی را برعهده می‌گیرد.