ایرانی‌ها نتوانستند خودروی اهدایی شاه به چائوشسکو را بخرند

Daniel MIHAILESCU
Daniel MIHAILESCU Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این خودروی پیکان در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی شاه ایران به مناسبت پیروزی چائوشسکو در انتخابات ریاست جمهوری رومانی، به دیکتاتور کمونیست هدیه داده شد.

آگهی

یک کلکسیونر رومانیایی روز پنج‌شنبه در یک حراجی، اتومبیلی را که محمدرضا پهلوی، شاه پیشین ایران به نیکولای چائوشسکو، رئیس جمهوری وقت رومانی هدیه داده بود، خرید.

مبلغ پرداختی او در این حراجی بیش از رقمی بود که مجموعه‌داران ایرانی برای مالکیت این خودرو پیشنهاد داده بودند.

این خودروی پیکان در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی شاه ایران به مناسبت پیروزی چائوشسکو در انتخابات ریاست جمهوری، به دیکتاتور کمونیست هدیه داده شد.

ساخت خودروی پیکان هیلمن هانتر در سال ۱۹۶۷ میلادی آغاز شد و این خودرو، اولین اتومبیل ساخت شرکت ملی «ایران خودرو» بود و نه تنها یک محصول شاخص برای صنعت ایران بلکه یک «نماد ملی» محسوب می‌شد.

بنا بر گزارش آلینا پانیکو از خانه حراج «Artmark» در بخارست، این اتومبیل به مبلغ ۹۵ هزار یورو یعنی ۲۴ برابر قیمت اولیه آن، به کلکسیونر رومانیایی فروخته شده است.

به گفته خانم پانیکو، رقم پیشنهادی این خریدار رومانیایی فقط ۵ هزار یورو از رقم پیشنهادی مجموعه‌دار ایرانی طرفدار این خودرو بیشتر بوده است. او افزود که بخش قابل توجهی از ۱۰۰ شرکت کنندۀ این حراج، ایرانیانی بودند که می‌خواستند این «نماد ملی» را به خانه برگردانند.

حداکثر سرعت این خودروی پیکان ۱۴۵ کیلومتر در ساعت و دارای یک موتور ۱.۵ لیتری چهار سیلندر خطی است که ۵۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

محمدرضا شاه در سال ۱۹۶۶ میلادی با هدف گسترش ارتباطات تجاری و دیپلماتیک و تحکیم دوستی دو کشور به رومانی سفر کرد. نیکولای چائوشسکو یک سال پیش از آن به قدرت رسیده بود و یکی از سرکوبگرترین رژیم‌ها را در اروپای شرقی دوران جنگ سرد ایجاد کرده بود.

او درنهایت به همراه همسرش در سال ۱۹۸۹ میلادی همزمان با فروپاشی کمونیسم، هنگام فرار با هلی‌کوپتر از پایتخت دستگیر و سپس محاکمه و اعدام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه خودروی تهران؛ از لامبورگینی ایرانی تا پیکان‌های قدیمی

چائوشسکو، دیکتاتوری که انقلاب به عمر او پایان داد

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند