Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

۳۰ سال پس از تیرباران چائوشسکو هواداران دیکتاتور رومانی در مزارش جمع شدند

۳۰ سال پس از تیرباران چائوشسکو هواداران دیکتاتور رومانی در مزارش جمع شدند
Copyright APAndreea Alexandru
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چائوشسکو در جلسه‌ای که در تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۸۹ برگزار شد نحوه برخورد مقام‌های نظامی با معترضان در شهر غربی تیمیشوارا را مورد سرزنش قرار داد و با عصانیت خطاب به یکی از فرماندهان نظامی گفت که باید اوباش‌ را بکشند، نه اینکه آن‌ها را مورد ضرب و جرح قرار دهند.

آگهی

برخی از هواداران نیکولای چائوشسکو، رئیس جمهور کمونیست رومانی، ۳۰ سال پس از تیرباران وی، در گورستان بزرگ بخارست جمع شدند و یاد وی را گرامی داشتند.

گروه کوچکی از دوستداران دیکتاتور سابق رومانی، چهارشنبه ۲۵ دسامبر (چهار دی) با روشن کردن شمع، در کنار قبر وی جمع شدند.

چائوشسکو از سال ۱۹۶۵تا ۱۹۸۹میلادی قدرت را در رومانی در دست داشت. وی و همسرش ۳۰ سال پیش، در روز کریسمس پس از محاکمه‌ای که کمتر از یک ساعت به طول انجامید، اعدام شدند.

در روز شانزدهم دسامبر ۱۹۸۹، دستگیری لازلو توئکس، کشیش و مدافع حقوق بشر موجب شد تا اعتراض‌ها برخی از شهرهای رومانی را در برگیرد: تظاهرات بی‌سابقه‌ای که حتی ارتش هم از خاموش کردن آن ناتوان بود. اعتراض‌های ۱۰ روزه‌ای که به دیکتاتوری ۲۴ سالۀ نیکولای چائوشسکو خاتمه داد.

چائوشسکو: اوباش را بکشید

چائوشسکو در جلسه‌ای که در تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۸۹ برگزار شد نحوه برخورد مقام‌های نظامی با معترضان در شهر غربی تیمیشوارا را مورد سرزنش قرار داد و با عصانیت خطاب به یکی از فرماندهان نظامی گفت که باید اوباش‌ را بکشند، نه اینکه آن‌ها را مورد ضرب و جرح قرار دهند.

با این دستور بود که معترضان در این شهر رومانی به خاک و خون کشیده شدند.

چائوشسکو با وجود ناآرامی‌ها در رومانی، یک روز پس از این فرمان، راهی تهران شد تا با مقام‌های ایران گفت‌وگو کند. بلافاصله پس از بازگشت رهبر کمونیست رومانی از ایران، بازداشت و اعدام شد. حکومت وی در تاریخ ۲۲ دسامبر ۱۹۸۹ سقوط کرد.

AP
چائوشسکو و همسرش قبل از اعدامAP

پس از اعدام چائوشسکو نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سفر او به تهران اعتراض کردند و مقامات دولت وقت را به بی‌اطلاعی از دنیای خارج متهم کردند. این اعتراض‌ها تا حدی بود که علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت مجبور شد به مجلس برود و در این خصوص توضیح دهد.

ثروت اندوزی یکی از ویژگی‌های نسبت داده شده به نیکولای چائوشسکو است. در حالیکه مردم در رومانی با فقر دست و پنجه نرم می‌کردند و اقتصاد کشور نیز بیمار بود، وی و خانواده اش از امتیازهای زیادی برخوردار بودند.

فقر و اختناق روزافزون در دوران حکومت وی، بارها کشور را در اغتشاش و آشوب فرو برده بود اما هر بار، ارتش تحت رهبری چائوشسکو، با خشونت این اعتراض ها را سرکوب می‌کرد.

برخی منابع شمار کشته‌های دوره ۱۰ روزه ناآرامی‌ها تا زمان اعدام چائوشسکو را هزاران نفر ذکر کرده‌اند.

یکشنبه گذشته، هزاران نفر در شهر بخارست پایتخت رومانی با برپایی راهپیمایی‌ یاد افرادی را که در این قیام جان خود را از دست دادند گرامی‌ داشتند و یک دقیقه سکوت کردند.

AP
تجمع مردم بخارست برای گرامیداشت یاد قربانیان قیام ۱۹۸۹APVadim Ghirda

آن‌ها صدها بادکنک در آسمان رها کردند که طبق گفته سازمان دهندگان، نمایانگر هزار و ۱۴۲ نفر کشته شده در زمان این قیام بود.

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری فعلی رومانی چند روز پیش نیز گفته بود: «ما می‌خواهیم حقیقت را درباره دسامبر ۱۹۸۹ بدانیم. می‌خواهیم گناهکاران مورد قضاوت قرار گیرند.»

اکنون سه دهه از سقوط دیکتاتور رومانی و عضویت این کشور در نهادها اروپایی از جمله اتحادیه اروپا و ناتو می‌گذرد اما اکثریت مردم ضمن تأیید ضرورت تغییر، این اعتقاد را دارند که پیشرفت‌ها در حوزه اقتصادی و رفاه عمومی رضایت‌بخش نیست.

طبق یک نظرسنجی انجام گرفته در رومانی، ۵۲ درصد شهروندان این کشور معتقدند که زندگی آن‌ها در دوران حکومت کمونیستی چائوشسکو بهتر بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر سابق و دختر رئیس جمهوری پیشین رومانی به زندان محکوم شدند

مبل قرمز یورونیوز در رومانی؛ از مشکل مهاجرت تا «سیلیکون ولی» اروپا

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند