Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر سابق و دختر رئیس جمهوری پیشین رومانی به زندان محکوم شدند

النا اودریا، وزیر سابق گردشگری رومانی
النا اودریا، وزیر سابق گردشگری رومانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش «شفافیت بین‌الملل»،‌ سازمانی غیردولتی که در جهت آگاهی رسانی و مبارزه با فساد در جهان فعالیت می‌کند رومانی یکی از فاسدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

آگهی

وزیر سابق گردشگری رومانی و دختر رئیس جمهوری سابق این کشور به جرم فساد مالی و پولشویی به مجازات حبس محکوم شدند.

النا اودریا، وزیر سابق صنعت گردشگری رومانی که از متحدان سیاسی و افراد تحت حمایت ترایان باسسکو، رئیس جمهوری سابق این کشور به شمار می‌رفت روز شنبه طی حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر رومانی به جرم تحریک به فساد به تحمل مجازات هشت سال زندان محکوم شد.

از سوی دیگر ایوانا باسسکو، دختر رئیس جمهوری سابق رومانی نیز بر اساس اتهامات مطرح در پرونده فساد مالی علیه وی، به جرم جمع‌آوری پول به صورت غیرقانونی و پولشویی جهت حمایت مالی از کارزار انتخاباتی پدرش در سال ۲۰۰۹ به پنج سال مجازات حبس محکوم شده است.

گفتنی است که هر دو فرد یاد شده که از افراد با نفوذ در دولت سابق رومانی به شمار می‌رفتند پیش از این کلیه اتهامات مطرح در پرونده را رد کرد بودند.

النا اودریا پیش از این به دلیل پرونده‌ای که علیه وی در دستگاه قضایی رومانی تشکیل شده بود از کشور خارج و به کاستاریکا گریخته بود اما پس از حدود یک سال اقامت در این کشور سال ۲۰۱۹ به رومانی بازگشت.

به گفته منابع قضایی در رومانی در پرونده فساد مالی مطرح علیه دولت سابق این کشور، دو سیاستمدار و یک تاجر رومانیایی نیز به دست داشتن در پولشویی به میزان ۳۰۰ هزار یورو متهم شده‌اند.

احکام مطرح علیه وزیر پیشین گردشگری و دختر رئیس جمهوری سابق به گفته منابع قضایی قطعی نیست و قابل تجدید نظرخواهی است.

دادستان‌ها در این پرونده برای النا اودریا، وزیر سابق گردشگری رومانی و دختر رئیس جمهوری پیشین این کشور به ترتیب تقاضای ۱۲ و ۱۵ سال مجازات حبس کرده بودند.

ترایان باسسکو که پیش‌تر به مدت ۱۰ سال طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی رئیس جمهوری رومانی بود هم اکنون به نمایندگی از این کشور عضو پارلمان اروپا و یکی از اعضای حزب مردم اروپا در این نهاد قانونگذاری است.

بر اساس گزارش «شفافیت بین‌الملل»،‌ سازمانی غیردولتی که در جهت آگاهی رسانی و مبارزه با فساد در جهان فعالیت می‌کند رومانی یکی از فاسدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رومانی؛ تهدید نژادپرستانه صدها روستایی علیه دو کارگر خارجی

۳۰ سال پس از تیرباران چائوشسکو هواداران دیکتاتور رومانی در مزارش جمع شدند

رهبر حزب سوسیال دمکرات رومانی به جرم فساد مالی زندانی شد