شش سرباز ارمنی اسیر نظامیان آذربایجان شدند

عکس آرشیوی از سربازان ارمنی‌تبار در قره‌باغ
عکس آرشیوی از سربازان ارمنی‌تبار در قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باکو در واکنش به این ماجرا سربازان دستگیر شده ارمنی را اعضای یک «گروه شناسایی و خرابکاری» معرفی کرده و مدعی شده که این افراد وارد خاک آذربایجان شده بودند.

آگهی

ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کرد که شش سرباز این کشور که مشغول انجام «تعمیرات مهندسی» در نزدیکی مرز آذربایجان بودند به اسارت نظامیان این کشور درآمده‌اند.

این در حالی است که باکو در واکنش به این ماجرا، سربازان دستگیر شده ارمنی را اعضای یک «گروه شناسایی و خرابکاری» معرفی کرده و مدعی شده که این افراد وارد خاک آذربایجان شده بودند.

ارتش ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای تایید کرد که شش سرباز این کشور «هنگام انجام کارهای مهندسی» در یک منطقه مرزی واقع در استان «گغارکونیک» به محاصره نظامیان آذربایجانی درآمده و اسیر شدند.

استان «گغارکونیک» در شرق ارمنستان با شهرستان «کَلبَجَر» واقع در خاک آذربایجان که باکو پاییز گذشته در پی مناقشات نظامی شش هفته‌ای و پس از سه دهه آن را از ایروان پس‌گرفت،‌ هم مرز است.

ارمنستان در حالی مدعی اسارت سربازانش حین عملیات مهندسی در خاک خود شده که وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای تصریح کرد: «یک گروه شناسایی و خرابکاری از نیروهای مسلح ارمنستان حدود ساعت ۳ بامداد روز پنجشنبه ۲۷ مه قصد ورود به خاک ما را داشتند که به اسارت درآمدند.»

باکو همچنین به حضور «شمار زیادی از واحد‌های نظامی و زرهی دشمن» از جمله چندین تانک اشاره کرده که به ادعای وزارت دفاع آذربایجان در منطقه یاد شده مشاهده شده است.

تنش‌های مرز میان آذربایجان و ارمنستان که اخیرا پس از نبردهای خونین سال گذشته با وساطت روسیه پیمان ترک مخاصمه امضا کردند از اوایل ماه جاری میلادی رو به افزایش است.

منابع خبری و رسانه‌های بین المللی روز سه‌شنبه از کشته شدن یک سرباز ارمنی در درگیری با نیروهای آذربایجانی خبر داده بودند.

کَلبَجَر و چند منطقه دیگر از قره‌باغ کوهستانی که پیش از این تحت کنترل ارمنی‌تبارهای جمهوری خودخوانده آرتساخ قرار داشت پس از توافق آتش‌بس میان باکو و ایروان به آذربایجان بازگردانده شد.

نبرد خونین شش هفته‌ای میان دو کشور که سرانجام نوامبر ۲۰۲۰ پس از به جای گذاشتن ۶ هزار کشته با میانجی‌گری روسیه بواسطه یک توافق آتش‌بس به امضای پاشینیان و دادن امتیازهایی از سوی ایروان پایان یافت دولت حاکم بر ارمنستان را به شدت از سوی مخالفان تحت فشار قرارداد.

جمهوری آذربایجان که تا پیش از توافق آتش‌بس دست کم یک سوم از سرزمین‌های قره‌باغ را به خاک خود باز گردانده بود با امتیازهای زیادی که زیر سایه موفقیت‌های نظامی و بواسطه توافق ترک مخاصمه بدست آورد بخش‌های دیگری از شهرهای این منطقه را به خاک خود بازگرداند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: نشانی از به خطر افتادن آتش‌بس قره‌باغ در پی بحران سیاسی ارمنستان وجود ندارد

آتش‌بس آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ؛ دیده‌بانی مشترک ترکیه و روسیه آغاز شد

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد