دو میلیون نفر در هند در آستانه وقوع دومین طوفان قدرتمند ماه به پناهگاه رفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Cyclone Yaas
Cyclone Yaas   -  کپی رایت  AP Photo

طوفان قدرتمندی که از روز سه‌شنبه به سمت هند در حرکت است، نزدیک به دو میلیون نفر از ساکنان سواحل شرقی این کشور را مجبور به تخلیه خانه‌هایشان کرد.

این طوفان یک هفته پس از آن روی خواهد داد که طوفان بزرگ دیگری سواحل غربی این کشور را در هم کوبید و دست‌کم ۱۵۵ کشته برجای گذاشت.

بنا بر اعلام اداره هواشناسی هند، انتظار می‌رود که طوفان «یاس» حوالی ظهر چهارشنبه به ایالت‌های بنگال غربی و ادیشا برسد و احتمالا در جریان این طوفان سرعت وزش باد تا ۱۶۵ کیلومتر در ساعت خواهد رسید.

به گفته کارشناسان، گرم شدن آب‌های اقیانوس در پی تغییرات آب و هوایی، باعث افزایش شمار و شدت طوفان‌ها در این منطقه شده است.

تخلیه دو میلیون نفری جمعیت ایالت‌های بنگال غربی و ادیشا و اسکان موقت آنها در پناهگاه‌ها در حالی انجام می‌شود که مقامات این کشور به‌شدت با بحران همه‌گیری ویروس کرونا و در کنار آن شیوع بیماری مرگبار «قارچ سیاه» نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

تا کنون حدود ۲۷ میلیون نفر از جمعیت ۱ میلیارد و ۳۹۰ میلیون نفری هند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد بیش از ۳۰۷ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مشکلات جوی دو هفته اخیر، اختلالات جدی را در کار درمان بیماران کووید-۱۹ همچنین واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا بوجود آورده و مقامات بنگال غربی می‌گویند در چنین شرایطی فراهم کردن پناهگاههایی که در آن فاصله اجتماعی میان افراد نیز رعایت شود، کار آسانی نیست.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که برخی از مراکز واکسیناسیون در این مناطق همچنین در کلکته، مرکز این ایالت موقتا تعطیل شده‌اند و بیمارستان‌ها نیز در تلاشند که در این اوضاع، اکسیژن و داروهای مورد نیاز خود را تا جای امکان تامین کنند.

خلیج بنگال به دلایل مختلف از جمله بالا بودن دمای آب دریا، همواره از مناطقی بوده که بیش از دیگر نقاط هند دچار طوفان شده و برخی از مرگبارترین طوفان‌های تاریخ در آنجا روی داده است.

از جمله طوفانی در سال ۱۹۷۰ میلادی که منجر به کشته شدن نیم میلیون نفر از جمعیت بنگلادش امروزی شد.