طرح جدید آژانس فضایی اروپا: ارسال ماهواره به مدار ماه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
ارسال کاوشگر به ماه
ارسال کاوشگر به ماه   -   کپی رایت  AP/AP

آژانس فضایی اروپا از طرح خود برای قراردادن ماهواره ها در مدار ماه برای «تسهیل ماموریت های آینده به نزدیکترین همسایه زمین» خبرداد.

نام این پروژه «نور مهتاب» یا همان moonlight است. آژانس فضایی اروپا قصد دارد در چارچوب این طرح به تمام کشورهایی که قصد اکتشافهای بیشتر «ماه» دارند خدمات ارتباطی و ناوبری ارائه دهد.

با تکیه بر خدمات ارائه شده از مدار ماه، آژانس های فضایی می توانند بدون نیاز به وسایل ارتباطی دست و پاگیر «ماه فرودها و یا همان کاوشگرهای» خود را طراحی کنند. پل ورهوف، مدیر ناوبری آژانس فضایی اروپا، می گوید این طرح کمک می کند تا مدیریت طرح های اکتشاف ماه مقرون به صرفه تر از گذشته شود.

آژانس فضایی اروپا در حال حاضر ماهواره های متعددی در سطح زمین دارد که به ایستگاه های تعیین وضعیت آب و هوا و شرکت های هوایی بهترین خدمات ناوبری و جهت یابی را ارائه می دهند.

کارشناسان می گویند این طرح جدید آژانس فضایی اروپا نقطه قوتی در رقابت با ناسا، سازمان فضایی ایالات متحده، خواهد بود. البته نقطه ضعف آژانس فضایی اروپا در این است که هنوز اروپایی ها بصورت مستقل برنامه ای اکتشافی ماه چون ناسا و یا سازمان فضایی هند ندارند.

ماموریت اولین ماهواره آژانس فضایی اروپا موسوم به «مسیریاب ماه» یا «لونار پتفایندر» از سال ۲۰۲۴ اجرایی و عملیاتی می شود.