ارتش و پلیس بلژیک در جستجوی نظامی فراری مسلح به راکت و مسلسل

یورگن کنینگز نظامی ۴۶ ساله راست‌گرای افراطی ارتش بلژیک
یورگن کنینگز نظامی ۴۶ ساله راست‌گرای افراطی ارتش بلژیک   -  Copyright  AP/AP
نگارش از یورونیوز

یورگن کنینگز با مقادیر زیادی سلاح و مهمات جنگی و احتمالا برای اتتقام از دولت بلژیک و طراح سیاست‌های مقابله با کرونا از پادگان گریخته است.

عملیات یگان ویژه پلیس و ارتش بلژیک برای یافتن یورگن کنینگز، نظامی ۴۶ ساله‌ای که با مقادیر زیادی اسلحه و مهمات جنگی از پادگان محل خدمت خود گریخته، پس از دو روز همچنان بی‌نتیجه مانده است.

این عضو ارتش به دلیل هم‌نظری با جریان‌های راست افراطی و انتقاد از محدودیت‌های دولت بلژیک برای مقابله با شیوع ویروس کرونا شناخته شده بود.

نامه خداحافظی یورگن کنینگز نگرانی از احتمال اقدام وی علیه اماکن و اشخاص وابسته به دولت و به‌ویژه مارک ون رست، ویروس شناس و عضو عالی ستاد مقابله با کرونا را برانگیخته است. وی در این نامه به همقطاران خود در پادگان ائوپولدزبرگ نوشته بود که دیگر تحمل زندگی در جامعه‌ای که دولت و یک ویروس‌شناس همه چیز را از مردم گرفته‌اند ندارد.

پلیس پس از پیدا کردن خودروی یورگن کنینگز با سلاح و مهمات جنگی، جست‌وجو برای یافتن وی در یک پارک جنگلی به مساحت ۱۲۰۰۰ هکتار در منطقه کامپین شمالی ادامه می‌دهد.

براساس گزارش ارتش و دولت بلژیک این متهم راکت و راکت انداز، مسلسل و مقدار زیادی مهمات به همراه دارد.

الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک عصر پنجشنبه به نمایندگان پارلمان گفت «۴۰۰ مامور پلیس و ارتش در حال گشتن این منطقه برای پایان دادن به این وضعیت خطرناک هستند.»

همزمان انتقادها از نیروهای مسلح و شخص لودوین دِدوندِر، وزیر دفاع بلژیک به‌دلیل دسترسی یورگن کننیگز به انبار سلاح و مهمات بالا گرفته است. خانم دِدوندِر روز پنجشنبه در برابر نمایندگان پارلمان تائید کرد که آقای کننیگز سال گذشته به دلیل ابراز سخنان نژادپرستانه در فیسبوک مورد توبیخ قرار گرفته و حتی شکایتی علیه وی در دادگاه طرح شده است.

در سال‌های گذشته و همزمان با نمودار شدن خرده فرهنگ‌های مهاجران و همچنین حملات تروریستی در بلژیک، جریان‌های راست افراطی در این کشور به‌ویژه در بخش فلماند زبان در شمال به شدت تقویت شده اند.

مطالب مرتبط