مریخ نورد چینی نخستین تصاویر از سیاره سرخ را به زمین فرستاد

نخستین تضاویر ارسالی مریخ‌نورد چینی ژورانگ
نخستین تضاویر ارسالی مریخ‌نورد چینی ژورانگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژورانگ همچنین مانند مریخ‌نوردهای کنونی آمریکا یعنی «کنجکاوی» و «پشتکار» ابزاری لیزری برای شکستن سنگ‌ها و تحلیل شیمیایی آنها دارد. همچنین دارای یک رادار برای جستجوی یخ‌های احتمالی موجود در زیر سطح است، قابلیتی که دستگاه‌های آمریکایی ندارند.

آگهی

چین نخستین تصاویر به دست آمده از رُبات مریخ‌نورد خود به نام ژورانگ را در روز چهارشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) منتشر کرد.

در تصاویر به دست آمده از نمای جلو، چشم انداز روبروی ربات هنگام نشستن روی سکوی فرود را نشان می‌دهد و در تصویر پشت دستگاه نیز صفحات خورشیدی ژورانگ دیده می‌شوند.

مریخ‌نورد چینی اوایل روز یکشنبه به وقت پکن، سطح سیاره سرخ را لمس کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

چین با انجام این عملیات فضایی، دومین کشور پس از آمریکاست که موفق شده کاوشگری را روی سطح مریخ نشانده و برای مدت زمان قابل توجهی از آن بهره‌برداری کند.

دانشمندان چینی امیدوارند از این رُبات شش چرخ به مدت حداقل ۹۰ روز مریخی در منطقه وسیع موسوم به «یوتوپیا پلانیتیا» واقع در نیم‌کره شمالی سیاره استفاده کنند.

سازمان ملی فضایی چین این تصاویر را در وب‌سایت خود قرار داده است. در میان این تصاویر چند فیلم کوتاه هم وجود دارد که در آن لحظه خروج کپسولی که ژورانگ برای ورود به جو مریخ از آن استفاده کرد و جدا شدنش از «تیان‌ون-۱»، ماهواره حامل مریخ‌نورد از زمین، نشان داده شده است.

تصاویر فرستاده شده از سطح مریخ نشان می‌دهد که استقرار سخت‌افزارهای مهم چینی بر روی این سیاره پس از فرود به صورت کاملاً مرتب و کامل انجام شده است.

استقرار این دستگاه‌ها از جمله شامل قرار دادن صفحات خورشیدی برای تأمین انرژی خود رُبات، آزاد کردن آنتن برای برقراری ارتباط با ماهواره تیان‌من-۱ و پس از آن با کنترل‌کنندگان در چین و نیز دراز کردن رمپی به سمت پایین که ژورانگ به زودی قرار است از روی آن به سمت سطح مریخ پیاده شده و برای ماموریت سیار خود به حرکت در آید.

ژورانگ شباهت زیادی به وسایل نقلیه اسپیریت و فرصت (آپورچونیتی) متعلق به ناسا، آژانس فضایی آمریکا در دهه ۲۰۰۰ دارد. وزن آن حدود ۲۴۰ کیلوگرم است و دکل‌ بلند آن دوربین را برای گرفتن عکس و کمک به ناوبری حمل می‌کند. پنج ابزار اضافی کار کانی‌شناسی سنگ‌‌های محلی و بررسی ماهیت کلی محیط، از جمله آب و هوا را انجام می‌دهند.

ژورانگ همچنین مانند مریخ‌نوردهای کنونی آمریکا یعنی «کنجکاوی» و «پشتکار» ابزاری لیزری برای شکستن سنگ‌ها و تحلیل شیمیایی آنها دارد. همچنین دارای یک رادار برای جستجوی یخ‌های احتمالی موجود در زیر سطح است، قابلیتی که دستگاه‌های آمریکایی ندارند.

یوتوپیا پلانیتیا جایی است که ناسا در سال ۱۹۷۶ مأموریت فضایی خود موسوم به وایکینگ-۲ را روی آن انجام داد. این حوضه عظیم با پهنای بیش از ۳ هزار کیلومتر در اثر برخورد جرمی با مریخ در اوایل تشکیل این سیاره به وجود آمده است.

برخی شواهد نشان می‌دهد که مدت‌ها پیش در این منطقه اقیانوسی وجود داشته است. دانشمندان با استفاده از ماهواره‌ها برای سنجش از دور دریافته‌اند که ذخایر قابل توجهی از یخ در عمق مریخ وجود دارد.

آمریکا یک رُبات بسیار بزرگتر با وزن یک تن را در ماه فوریه بر سطح مریخ نشاند.

اروپا که تلاشش برای فرود بر مریخ تاکنون ۲ بار شکست خورده، قرار است سال آینده در پروژه‌ای مشترک با روسیه مریخ‌نوردی به نام رزالین فرانکلین را به مریخ بفرستد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بقایای موشک چینی لانگ مارچ در اقیانوس هند سقوط کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟