Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به بسکتبال آنگولا، سلطان توپ و سبد قارهٔ سیاه

نگاهی به بسکتبال آنگولا، سلطان توپ و سبد قارهٔ سیاه
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Damon Emblingیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«این لیگ جایی می‌شود که مربیان ان‌بی‌ای برای کشف بازیکنان مستعد به آن می‌آیند تا بهترین‌های این قاره را ببینند.»

آگهی

آفریقا زادگاه بسیاری از ورزشکاران بزرگ جهان بوده و آنگولا نیز در این زمینه سهم به‌سزایی داشته، بسکتبالیست‌های این کشور نه‌تنها در آفریقا موفق بوده‌اند بلکه به اروپا و آمریکا هم راه یافته‌اند.

بسکتبال در آنگولا هواداران زیادی دارد. این ورزش در دل‌وجان آنگولایی‌ها نفوذ کرده و جوانان پایتخت عاشق آن هستند. اهالی سراسر این کشور هم تماشاچی پروپاقرص بسکتبال اند.

کشوری عاشق بسکتبال

آلفردو وتزا فورتوناتو، کارشناس بستکتبال آنگولا می‌گوید: «هر وقت تیم ملی مسابقه دارد، انگار کل کشور تعطیل می‌شود و همه مردم پای تلویزیون، بازی تیم ملی را تماشا می‌کنند، مهارت‌های بازیکنان ما در سطح بازیکنان اروپا و آمریکاست.»

تیم ملی آنگولا قریب سه دهه سلطان بسکتبال آفریقا بوده و از سال ۱۹۸۹ تا کنون از ۱۵ جام بسکتبال این قاره ۱۱ جام را به خانه آورده است.

موفقیت آنگولا در بسکتبال مرهون مهارتهای فردی، تعهد و غیرت، و نیز شماری بازیکن و مربی نامدار قدیمی و جدید است. این کشور بارها به مسابقات المپیک و جام جهانی بسکتبال راه یافته است.

ستاره‌های بین‌المللی

برونو فرناندو یکی از ستارگان ملّی امروز آنگولاست. او که به شاهین‌های آتلانتا پیوسته، نخستین آنگولایی است که توانسته به ان‌بی‌ای، لیگ بسکتبال حرفه‌‌ای آمریکا راه پیدا کند.

برونو خود دربارهٔ احساسش از رسیدن به ان‌بی‌ای می‌گوید: «احساس فوق‌العاده‌ و قطعا رضایتبخشی دارم. افتخاری است که به‌عنوان نماینده کشورم اینجا باشم. قبلا هم گفته‌ام که امیدوارم حضور من مسیر خیلی از بچه‌های دیگر را که آرزو دارند در ان‌بی‌ای بازی کنند هموار کند، و ببینند که این کار شدنی است.»

euronews
برونو فرناندوeuronews

دیکمبه مووتومبو، دیگر بازیکن آفریقایی شاهین‌هاست که از کنگو می‌آید. نام او در سال ۲۰۱۵ در تالار نام‌آوران ان‌بی‌ای ثبت شد. او را به نام سفیر بسکتبال آفریقا می‌شناسند.

او خود می‌گوید: «از بچگی می‌دیدم که آنگولا سلطان بسکتبال آفریقا بوده و آنها امروز هم سلطان بسکتبال این قاره هستند. فکر می‌کنم خیلی از این اعتبار به سابقه آنگولایی‌ها در بسکتبال و مربیان و بازیکنان بزرگ و الهامبخش آنها برمی‌گردد.»

تربیت نسل آیندهٔ بسکتبالیست‌های آفریقایی

مسئله اصلی هدایت استعدادهای فرداست. «لیگ بسکتبال آفریقا» که به‌تازگی و با حمایت ان‌بی‌ای و فدراسیون جهانی بسکتبال راه‌اندازی شده، از بازیکنان جوان آنگولایی پشتیبانی می‌کند.

دیکمبه معتقد است که این لیگ برای آنگولا اتفاق بزرگی است چون به‌نظر او: «اینجا جایی می‌شود که مسئولان استعدادیابی و مربیان ان‌بی‌ای برای کشف بازیکنان مستعد به آن می‌آیند تا بهترین‌های این قاره را ببینند.»

اینک تیم ملی آنگولا هم خود را برای مسابقات مقدماتی المپیک در لیتوانی آماده می‌کند.آنها مصمم اند ورودشان را به مسابقات المپیک توکیو قطعی کنند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

آنگولا در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده قهوه جهان

همکاری صنایع کوچک و بزرگ آنگولا با دولت برای مقابله با بحران کووید