Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان جهانی بهداشت می‌بایست زودتر در قبال شیوع کرونا وضعیت اضطراری اعلام می کرد

دبیرکل و مدیر اجرایی سازمان جهانی بهداشت/ آرشیو فوریه ۲۰۲۰
دبیرکل و مدیر اجرایی سازمان جهانی بهداشت/ آرشیو فوریه ۲۰۲۰ Copyright Salvatore Di Nolfi/AP
Copyright Salvatore Di Nolfi/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان مستقل از عملکرد دولت‌ها و همچنین سازمان جهانی بهداشت در رویارویی با شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده و می‌گویند اگر وضعیت همینطور پیش رود، بشر قادر به مواجهه با اپیدمی‌های آینده نخواهد بود.

آگهی

یک گروه از کارشناسان مستقل منصوب شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، چهارشنبه ۱۲ ماه مه با انتشار گزارشی ضمن انتقاد از عملکرد دولت‌ها و سازمان جهانی بهداشت در رویارویی با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، خواستار اعمال اصلاحات فوری در نظام بهداشت جهان شدند.

به گفته این گروه، تجربه رویارویی با اپیدمی کرونا و بیماری کووید-۱۹ نشان داد که ساختار کنونی، جوابگوی فوریت‌های سلامت جهانی نیست و در ابتدای شروع این بیماری، زمان زیادی تلف شد؛ زمانی که می‌توانست مانع از بروز فاجعه در ابعاد کنونی شود.

این گزارش کمتر از دو هفته پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت منتشر می‌شود. اصلاح بخش‌ها و چگونگی کارکرد این نهاد بین‌المللی وابسته به سازمان ملل متحد،‌ یکی از دستور کارهای این جلسه خواهد بود.

گزارش پنل کارشناسان مستقل تصمیمات بد، نبود اراده و هماهنگی میان کشورها، واکنش دیرهنگام حکومت‌ها و همچنین بخشی از عملکرد سازمان جهانی بهداشت را از جمله دلایل مبارزه ناکارآ با بیماری کووید-۱۹ توصیف می‌کند.

هلن کلارک، نخست وزیر پیشین نیوزیلند و نایب رئیس این پنل گفت: «وقتی سازمان جهانی بهداشت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد، همزمان نظر داد که نیازی به محدودیت مسافرت وجود ندارد. به نظرم باید متوجه این مساله باشیم که دیگر در دوره قرون وسطی زندگی نمی‌کنیم. قدیم، بیماری با پای پیاده و روی کوهان شترها جابه‌جا می‌شد اما امروز شرایط تغییر کرده است.»

سازمان جهانی بهداشت در ماه مارس سال گذشته و در زمانی که ویروس کرونا از «زادگاهش» ووهان چین عملا در سراسر جهان منتشر شده بود، سرانجام وضعیت پاندمی (همه‌گیری جهانی) اعلام کرد. این تصمیم دیرهنگام به اضافه دستورالعمل‌های متناقض به‌ویژه درباره لزوم استفاده از ماسک، انتقادهای فراوانی را متوجه این بازوی سازمان ملل متحد کرد.

دونالد، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگ‌ترین منتقدان سازمان جهانی بهداشت بود و تدروس ادهانوم گبریسوس دبیرکل آن را به سیاسی کاری و همدستی با چین متهم می‌کرد.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در این گزارش از کشورهای ثروتمند خواسته اند تا با اعطای داوطلبانه مجوز تولید واکسن به همه کشورهای جهان امکان مایه‌کوبی علیه بیماری کووید را بدهند. به علاوه همین گزارش از قدرت‌های جهانی می‌خواهد تا اجازه حضور خودکار (اتوماتیک) بازرسان در مکان‌های مورد نیاز داده و همچنین یک نهاد ویژه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمان بروز بیماری‌های همه‌گیر مشابه پیش‌بینی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت با تقویت این نهاد موافقت کردند

چین: بایدن می‌خواهد با سیاسی‌کاری، ما را مقصر همه‌گیری کرونا معرفی کند

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده است