اعتراض و ناآرامی در چند شهر عراق در پی قتل یکی از مخالفان دولت در کربلا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AP AFP
تظاهرات در شهر کربلا در پی قتل ایهاب الوزنی
تظاهرات در شهر کربلا در پی قتل ایهاب الوزنی   -   کپی رایت  AFP

یک روز پس از قتل ایهاب وزنی، فعال سیاسی و از سازماندهندگان تظاهرات ضد دولتی سال ۲۰۱۹ در کربلا، معترضان خشمگین با بستن جاده‌ها و برگزاری تظاهرات در ناصریه، دیوانیه و چند شهر دیگر در جنوب عراق از حکومت خواستند تا عاملان این قتل را شناسایی و معرفی کند.

آقای ایهاب وزنی در واپسین ساعات شامگاه شنبه و زمانی که از خودروی خود پیاده می‌شد، هدف تیراندازی یک مهاجم ناشناس قرار گرفت. عامل قتل پس از تیراندازی بر موتور همدستش سوار می‌شود و از معرکه می‌گریزد.

یکی از اهداف مهم تظاهرات سال ۲۰۱۹ انتقاد از گروه‌های مسلح شیعه مورد حمایت ایران بود. شمار چشمگیری از معترضان، روز جمعه همین گروه‌ها را متهم اصلی قتل ایهاب وزنی معرفی می‌کنند.

در شهر کربلا، معترضان پس از مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری آقای وزنی خیابان‌های اصلی منتهی به میدان احرار را مسدود کردند.

شهر کربلا که یکی از مقدس‌ترین شهرهای شیعیان است با وجود نفوذ گسترده تهران در عراق، در جریان اعتراض‌های سال ۲۰۱۹ صحنه حمله به کنسولگری ایران بود.

شماری از رسانه‌های ایران با انعکاس برخی مطالب منتشر شده در شماری از رسانه‌های عراقی نزدیک بهتهران، اسرائیل را متهم این قتل دانسته‌اند.

در ماه‌های گذشته چند معترض سازمانده‌ دیگر در عراق جان ترور شده بودند. دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وعده داده بود که به مطالبات معترضان پاسخ دهد و امنیت آن‌ها را تامین کند.