Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حزب ملی اسکاتلند برای چهارمین بار پیاپی در انتخابات پارلمانی پیروز شد

نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند
نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند به دنبال پیروزی حزبش گفت که «جای شک و تردیدی باقی نمانده» است که اکثریت نمایندگان پارلمان آینده هوادار استقلال از بریتانیا خواهند بود.

آگهی

نتایج رای گیری روز پنجشنبه در بریتانیا نشان می دهد که حزب ملی اسکاتلند با وجود کسب چهارمین پیروزی پیاپی در انتخابات پارلمانی احتمالا موفق نخواهد شد اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست آورد. 

شمارش آرای ۶۸ حوزه انتخابیه نشان می دهد که حزب ملی اسکاتلند از ۱۲۹ کرسی پارلمان ۵۷ کرسی را در اختیار خواهد داشت. با این حال عدم کسب اکثریت مطلق در پارلمان آینده به این معنا خواهد بود که حزب ملی اسکاتلند برای اجرای طرح برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از بریتانیا مسیر دشواری را در پیش خواهد داشت. 

تعیین تکلیف برخی از کرسی های پارلمان آینده اسکاتلند با توجه به نسبت آرای کسب شده توسط هر حزب صورت می گیرد. همین امر احتمالا باعث خواهد شد که حزب ملی اسکاتلند نتواند ۶۵ کرسی در پارلمان را در اختیار داشته باشد. شبکه «بی بی سی» براساس نتایج منتشر شده تخمین زده است که حزب ملی اسکاتلند در پارلمان آینده ۶۳ کرسی خواهد داشت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند روز شنبه در واکنش به این نتایج گفت که دستیابی به اکثریت مطلق توسط حزبش از ابتدا با توجه به نظام انتخاباتی اسکاتلند «دشوار» بود. او افزود که نتیجه به دست آمده «شگفت آور» نیست و اولین اولویت او در مقام ارشد اجرایی اسکاتلند مقابله با همه گیری ویروس کرونا خواهد بود. 

وزیر اول اسکاتلند در عین حال تاکید کرد که مشروعیت برگزاری مجدد همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا فارغ از دستیابی یا عدم دستیابی حزب ملی اسکاتلند به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان آینده پابرجا است. 

حزب سبزهای اسکاتلند که از برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از بریتانیا حمایت می کند در پارلمان آینده چند کرسی در اختیار خواهد داشت. نیکولا استروژن در همین راستا گفت که «جای شک و تردیدی باقی نمانده» است که اکثریت نمایندگان پارلمان آینده هوادار استقلال از بریتانیا خواهند بود. 

حدود ۵۵ درصد رای دهندگان در اسکاتلند در همه پرسی سال ۲۰۱۴ با جدایی از بریتانیا مخالفت کردند. با این حال با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا درخواست برگزاری مجدد همه پرسی مطرح شده است. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تصمیم گیر نهایی درباره برگزاری یا عدم برگزاری مجدد این همه پرسی خواهد بود. او پیش از این تاکید کرده بود که با برگزاری مجدد این همه پرسی مخالف است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسکاتلند؛ هواداران و مخالفان استقلال در آستانه انتخابات پارلمانی تظاهرات کردند

هدف مشترک؛ سال سرنوشت ساز برای دو جنبش جدایی طلب کاتالونیا و اسکاتلند

ملی‌گرایان اسکاتلند از دولت بریتانیا میلیاردها پوند طلب خسارت کردند