حزب ملی اسکاتلند برای چهارمین بار پیاپی در انتخابات پارلمانی پیروز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند
نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند   -   کپی رایت  AP Photo

نتایج رای گیری روز پنجشنبه در بریتانیا نشان می دهد که حزب ملی اسکاتلند با وجود کسب چهارمین پیروزی پیاپی در انتخابات پارلمانی احتمالا موفق نخواهد شد اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست آورد. 

شمارش آرای ۶۸ حوزه انتخابیه نشان می دهد که حزب ملی اسکاتلند از ۱۲۹ کرسی پارلمان ۵۷ کرسی را در اختیار خواهد داشت. با این حال عدم کسب اکثریت مطلق در پارلمان آینده به این معنا خواهد بود که حزب ملی اسکاتلند برای اجرای طرح برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از بریتانیا مسیر دشواری را در پیش خواهد داشت. 

تعیین تکلیف برخی از کرسی های پارلمان آینده اسکاتلند با توجه به نسبت آرای کسب شده توسط هر حزب صورت می گیرد. همین امر احتمالا باعث خواهد شد که حزب ملی اسکاتلند نتواند ۶۵ کرسی در پارلمان را در اختیار داشته باشد. شبکه «بی بی سی» براساس نتایج منتشر شده تخمین زده است که حزب ملی اسکاتلند در پارلمان آینده ۶۳ کرسی خواهد داشت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند روز شنبه در واکنش به این نتایج گفت که دستیابی به اکثریت مطلق توسط حزبش از ابتدا با توجه به نظام انتخاباتی اسکاتلند «دشوار» بود. او افزود که نتیجه به دست آمده «شگفت آور» نیست و اولین اولویت او در مقام ارشد اجرایی اسکاتلند مقابله با همه گیری ویروس کرونا خواهد بود. 

وزیر اول اسکاتلند در عین حال تاکید کرد که مشروعیت برگزاری مجدد همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا فارغ از دستیابی یا عدم دستیابی حزب ملی اسکاتلند به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان آینده پابرجا است. 

حزب سبزهای اسکاتلند که از برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از بریتانیا حمایت می کند در پارلمان آینده چند کرسی در اختیار خواهد داشت. نیکولا استروژن در همین راستا گفت که «جای شک و تردیدی باقی نمانده» است که اکثریت نمایندگان پارلمان آینده هوادار استقلال از بریتانیا خواهند بود. 

حدود ۵۵ درصد رای دهندگان در اسکاتلند در همه پرسی سال ۲۰۱۴ با جدایی از بریتانیا مخالفت کردند. با این حال با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا درخواست برگزاری مجدد همه پرسی مطرح شده است. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تصمیم گیر نهایی درباره برگزاری یا عدم برگزاری مجدد این همه پرسی خواهد بود. او پیش از این تاکید کرده بود که با برگزاری مجدد این همه پرسی مخالف است.