Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسکاتلند؛ هواداران و مخالفان استقلال در آستانه انتخابات پارلمانی تظاهرات کردند

تظاهارت حامیان و مخالفان استقلال در اسکاتلند
تظاهارت حامیان و مخالفان استقلال در اسکاتلند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که انتخابات پارلمانی اسکاتلند قرار است روز ششم مه برگزار شود نظرسنجی‌ها حزب تحت ریاست نیکلا استورجن، وزیر اول این کشور را که حامی استقلال است بخت نخست پیروزی می‌‌دانند.

آگهی

دو گروه هوادار و مخالف استقلال در اسکاتلند رو در روی یکدیگر قرار گرفته و چند روز مانده به برپایی انتخابات پارلمانی در این کشور برای تاکید بر خواسته خود دست به تظاهرات زدند.

طرفداران استقلال از یک سو و هواداران وحدت و یکپارچگی در قالب کشور بریتانیا از سوی دیگر در این تظاهرات که روز شنبه برگزار شد شعارهایی همسو با مطالبات خود سر دادند.

اختلافات میان دو گروه که از نخستین همه‌پرسی استقلال تاکنون رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند تازه نیست اما مدیریت بحران کرونا بهانه‌‌ای تازه بدست استقلال طلبان داده تا بر بار دیگر بر بستن مرزهای کشورشان و جدایی از بریتانیا تاکید کنند.

یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات گروه‌های استقلال طلب می‌گوید: «اگر ما خواهان بسته شدن مرز اسکاتلند هستیم به این دلیل است که موارد ابتلای کمتری به کرونا در کشور نسبت به انگلستان یا دیگر نقاط (بریتانیا) وجود دارد؛ اما ما قادر به انجام این کار نیستیم زیرا استقلالی از خود نداریم.»

این گروه از شهروندان اسکاتلند خواهان استقلال و خودمختاری بیشتر برای داشتن قدرت تصمیم‌گیری در راستای منافع کشورشان هستند.

این در حالیست که برای برخی دیگر از شهروندان ماندن در بریتانیا احساس امنیتی بیشتری در دوران همه‌گیری کرونا به همراه دارد.

یکی از این افراد می‌گوید: من فکر نمی کنم اکنون زمان مناسبی برای جدا شدن اسکاتلند از بریتانیا باشد؛ از دیدگاه من، ما با هم قوی‌تر هستیم.»

در حالی که انتخابات پارلمانی اسکاتلند قرار است روز ششم مه برگزار شود نظرسنجی‌ها حزب تحت ریاست نیکلا استورجن، وزیر اول این کشور را بخت نخست پیروزی می‌‌دانند.

خانم استورجن خواهان برپایی دومین همه‌پرسی استقلال در اسکاتلند است و اعتقاد دارد که همه‌پرسی یک بار در هر نسل می‌تواند انجام شود.

وزیر اول اسکاتلند که از مخالفان برکسیت به شمار می‌رفت امیدوار است که استقلال از بریتانیا در همه‌پرسی دوم رای بیاورد تا کشورش بتواند به عضویت اتحادیه اروپا درآید.

در نخستین همه‌پرسی استقلال که سال ۲۰۱۴ در اسکاتلند برگزار شد ۵۵ درصد شهروندان این کشور به جدایی از بریتانیا رای منفی داده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب ملی اسکاتلند برای چهارمین بار پیاپی در انتخابات پارلمانی پیروز شد

نتایج تحقیقی در اسکاتلند: فقرا بیشتر به نوع حاد کووید-۱۹ مبتلا شده و می‌میرند

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد