Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت جانسون با همه‌پرسی استقلال اسکاتلند؛ استورجن: برکسیت خواست اکثریت نیست

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا Copyright Jane Barlow/AP
Copyright Jane Barlow/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که همه‌پرسی یک‌بار در هر نسل مجاز است؛ چنان که مردم بریتانیا دفعه پیشین هم ۴۱ سال پیش و در سال ۱۹۷۵ در مورد حضور در اتحادیه اقتصادی اروپا نظر خود را اعلام کرده بود.

آگهی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی جدید استقلال اسکاتلند که پیشتر نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند نسبت به برگزاری آن ابراز تمایل کرده بود، اعلام کرد.

آقای جانسون با اشاره به دو قطبی عمیقی که در پی برگزاری همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ رخ داد، به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: «بر اساس تجربه‌ای که من دارم، همه‌پرسی در این کشور اتفاق خوشایندی نیست.»

نخست وزیر بریتانیا همچنین تاکید کرد که همه‌پرسی یک ‌بار در هر نسل مجاز است؛ چنان که مردم بریتانیا دفعه پیشین هم ۴۱ سال پیش و در سال ۱۹۷۵ در مورد حضور در اتحادیه اقتصادی اروپا نظر خود را اعلام کرده بود.

نیکولا استورجون، وزیر اول اسکاتلند روز شنبه اظهار امیدواری کرده بود که اسکاتلند بتواند با کسب استقلال از بریتانیا به عضویت اتحادیه اروپا درآید. خانم استورجن همچنین یادآور شده بود که برکسیت برخلاف میل اکثریت مردم اسکاتلند انجام شده است.

در حالی در مجموع ۵۱.۹ درصد مردم بریتانیا در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت داده ‌بودند که ۶۲ درصد اسکاتلندی‌ها به این رفراندوم رای منفی داده بودند.

با این حال، در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیا که در سال ۲۰۱۴ برگزار شده بود، ۵۵ درصد اسکاتلندی‌ها به استقلال رای منفی داده بودند. اما ۱۴ نظرسنجی مختلف که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد، اسکاتلندی‌های استقلال طلب در صورت برگزاری یک همه‌پرسی جدید پیروز خواهند شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات پارلمانی اسکاتلند، ششم ماه مه سال جدید میلادی، برگزار می‌شود و اکثر نظرسنجی‌ها حکایت از بالا بودن احتمال پیروزی حزب ملی اسکاتلند به عنوان حامی استقلال حکایت دارد. بر همین اساس، نیکولا استورجون، رهبر حزب ملی اسکاتلند امیدوار است با پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی، بتواند همه‌پرسی استقلال اسکاتلند را در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات ضدفساد پلیس اسکاتلند؛ نیکلا استورجن ساعتی پس از بازداشت آزاد شد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد